Kettőspont – a Katonában

  • 2012. május 15.

Snoblesse

2 Dés, 2 Grecsó, Fullajtár & Gorkij és még sokan mások. A Kispolgárokról másképp.


„Egy család széthullása, egy élhetőnek tűnő életkép szétesése” – ez a vidámnak aligha mondható gorkiji program vár mindazokra, akik a Katona József Színház Kispolgárok előadására váltják meg jegyüket (hogy e széthullás milyen művészi színvonalon valósul meg, arról itt olvasható kimerítő kritikánk). Gorkijból és a Zsámbéki Gábor rendezte előadásából indul ki a Kettőspont-sorozat legújabb estje, de ahogy az a Kettőspont-esteken (lásd Cigányok, A’ filozófus) lenni szokott, ezúttal csak egy-egy jelenet kerül terítékre – ezekkel garázdálkodhatnak kedvükre és saját művészetük eszközeivel a meghívottak. A házigazda: Fullajtár Andrea. Segítői a játékban: Pálmai Anna és Ötvös András. A zenét két Dés (László és András) szolgáltatja, táncolni Horváth Zsófia, Rózsahegyi Orsolya, Grecsó Zoltán és Tókos Attila fog, a vendégek szerepét Grecsó Krisztián író és Török Ferenc filmrendező tölti be.

Figyelmébe ajánljuk

Mi nem akartuk!

A szerző első regénye a II. világháború front­élményeinek és háborús, illetve ostromnaplóinak inverzét mutatja meg: a hátországról, egészen konkrétan egy Németváros nevű, a Körös folyó közelében fekvő kisváros háború alatti életéről beszél.

Mit csinálsz? Vendéglátózom

Kívülről sok szakma tűnik romantikusnak. Vagy legalábbis jó megoldásnak. Egy érzékeny fotográfus meg tudja mutatni egy-egy szakma árnyékos oldalát, és ezen belül azt is, milyen azt nőként megélni. Agostini, az érzékeny, pontos és mély empátiával alkotó fiatal fotóművész az édesanyjáról készített sorozatot, aki a családi éttermükben dolgozik évtizedek óta.

Emlékév

A hatalom és a muzsikus viszonya sokféle lehet: az utcai zenész nyitott gitártokja, a homlokra csapott vagy vonóba tűzött nagycímletű bankjegy éppúgy kifejezi ezt a viszonyt, mint a Mozartot és Salierit is udvari zeneszerzővé kinevező II. József telhetetlensége.

Baljós fellegek

A múlt pénteki Trump–Putyin csúcs után kicsit fellélegeztek azok, akik a szabad, független, európai, és területi épségét visszanyerő Ukrajnának szorítanak.

A bűvös hármas

Az elmúlt évtizedekben három komoly lakáshitelválság sújtotta Magyarországot. Az első 1990-ben ütött be, amikor tarthatatlanná váltak a 80-as években mesterségesen alacsonyan, 3 százalékon tartott kamatok. A 2000-es évek elejének támogatott lakáshiteleit a 2004 utáni költségvetések sínylették meg, majd 2008 után százezrek egzisztenciáját tették tönkre a devizahitelek. Most megint a 3 százalékos fix kamatnál tartunk. Ebből sem sül ki semmi jó, és a lakhatási válság is velünk marad.

Talpunk alól a hő

Ritka, potenciálisan megújuló energiaforrás lapul az alattunk különösen vékony földkéreg mélyén. A közeljövőben a mostaninál is sokkal nagyobb mértékben támaszkodhatnánk a geotermikus energiára, habár akadnak megoldásra váró gondok is. De mostantól pénz is jut rá!

Oktatás helyett

Akár több ezer kamuórát is beírhattak a KRÉTA rendszerbe egy miskolci technikumban az elmúlt évek során, de a szakképzési centrum állítja, most már minden rendben van. Diákok és egy volt tanár szerint egyáltalán nincs így.