Felkerült a TIME 100-as listájára a Meseország mindenkié alkotója

  • narancs.hu
  • 2021. szeptember 15.

Sorköz

Az amerikai magazin a világ legbefolyásosabb emberei közé választotta Rédai Dorottyát, a mesekönyv projektkoordinátorát. 

A TIME magazin 2021-es TIME100 listáján a világ legbefolyásosabb emberei közé sorolta Rédai Dorottyát, a CEU kutatóját, a Labrisz Leszbikus Egyesület által tavaly megjelentetett Meseország mindenkié  mesekönyv projektkoordinátorát - írja közleményében a CEU.

A jobboldali és kormányzati politikusok szélsőségesen negatív reakciói után Magyarországon a könyv nagy sikert aratott, és az az LMBT+ embereket diszkrimináló kormányzati politika elleni tiltakozás szimbólumává vált. A 2020 szeptemberében megjelent mesekönyvet ezidáig több mint 30 ezer példányban adták el, és jövőre nyolc európai nyelven jelenik meg.

A kötet 17 kortárs szerző 17 meséjét tartalmazza különböző marginalizált vagy hátrányos helyzetű csoportok  szereplőivel. A jól ismert meséken és népmeséken alapuló történetek számos "tabu" vagy "érzékeny" kérdéssel foglalkoznak, beleértve az azonos neműek közötti szerelmet, a nemváltást, az örökbefogadást, a gyermekek elhanyagolását, a párkapcsolati erőszakot, a szülő halálát, a "különbségeken" alapuló társadalmi kirekesztést és a nemi sztereotípiák áthágását.

Vélhetően a Meseország mindenkié volt az egyik ihletője a kormány LMBTQ-ellenes törvényének, ami tiltja a homoszexualistás és a nemváltás "megjelenítését, népszerűsítését" kiskorúak számára. A törvény egy végrehajtási rendelete szerint az ilyen témájú gyerekkönyveket zárt csomagolásban szabad csak árulni, nem lehet kirakatba helyezni, illetve iskolák és templomok 200 méteres környezetében egyáltalán nem árusíthatók ezek a kiadványok.

"Az, hogy bekerültem a TIME100 listára, nagy megtiszteltetés számomra és a Labrisz számára is, nemzetközi elismerése a projektben végzett hatalmas munkánknak" – mondta Rédai. "Tovább bátorít, hogy folytassam a munkám abban a rendkívül ellenséges politikai környezetben, amelyben most élünk. Azt az üzenetet közvetíti, hogy nagyon fontos az, amiért dolgozunk, és remélem, hogy más aktivistákat is arra ösztönöz majd a régióban, hogy továbbra is foglalkozzanak az LMBT+ kérdésekkel, még akkor is, ha ez nehéz, kimerítő és néha félelmetesnek vagy reménytelennek tűnik."

Címlapkép: CEU / Adrián Zoltán, Képszerkesztőség 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.