Krasznahorkai László kapta a Nemzeti Könyvdíjat

  • narancs.hu
  • 2019. november 21.

Sorköz

Az író Báró Wenckheim hazatér című regénye nyerte el Amerika egyik legismertebb irodalmi díját.

Krasznahorkai László Báró Wenckheim hazatér című regénye kapta idén az amerikai Nemzeti Könyvdíjat az idegennyelvről angolra fordított művek kategóriájában, írja a Litera. A Nemzeti Könyvdíjat öt kategóriában adták át, az Egyesült Államokban ez a díj a második legjelentősebb irodalmi elismerés a Pulitzer-díj után.

2017-ben a regényért a szerző megkapta az Aegon-díjat is.

Az amerikai Nemzeti Könyvdíjat szépirodalom kategóriában Susan Choi (Trust Exercise), az ismeretterjesztő irodalom kategóriában Sarah M. Broom (The Yellow House), a költészet kategóriában Arthur Sze (Sight Lines), a fiatal írók kategóriájában pedig Martin W. Sandler (1919 - The Year That Changed Americai) vehette át, írja a lap.

Krasznahorkai Lászlóval nemrég készítettünk interjút, amit itt olvashatnak.

Krasznahorkai László: „Képzelje el Pilinszky Jánost tüntetéseken..."

Mindig Homérosznak című könyve megjelenés előtt áll - az új kötet születéséről, menekülésről, menekültekről, munkamódszerről és a tüntető költőkről beszélgettünk vele. Magyar Narancs: A Mindig Homérosznak nem az első könyve a festőművész Max Neumann-nal. Miben volt más most a munka, mint az ÁllatVanBent idején? Krasznahorkai László: Akkor egyidejűleg, egymást inspirálva dolgoztunk.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.