Salman Rushdie a Narancsnak: "Még sosem éltünk át ilyet"

Sorköz

A koronavírus korai napjaiban, otthonában értük el telefonon, hogy hamarosan magyarul is olvasható regényéről, a Cervantes ihlette Quichotte-ról, Freddy Mercuryról, Donald Trumpról és Philip Rothról is beszélgessünk.

A friss lapszámunk 13 oldalas könyvmellékletében interjút olvashat az indiai születésű, New Yorkban élő brit íróval, Sir Ahmed Salman Rushdie-val.

Ízelítő a Köves Gábor készítette beszélgetésből:

Magyar Narancs: New York-iként legalábbnémi védettséget élvezhet Trump Amerikájával szemben.

Salman Rushdie: Ez egy nagyon is Trump-ellenes város, már azelőtt sem szerette Trumpot, hogy politikusnak állt volna. New York és Kalifornia az ellenállás két központja. Novemberben majd meglátjuk, hogy visszatér-e az a másik Amerika vagy sem. Nem vagyok jó esélylatolgató, négy évvel ezelőtt is tévedtem. Úgy gondoltam, Trump veszteni fog, és látja, mi történt. Amúgy Trump szerintem legyőzhető, ami nem jelenti azt, hogy le is tudják győzni.

Meggyőződésem, hogy a négy évvel ezelőtti választás azért alakult így, mert a bejegyzett választók 46 százaléka otthon maradt. Ha a szavazók most valamilyen módon mozgósíthatók lesznek, szerintem Trump veszteni fog. De lássuk meg, ez a vírus például hogyan hat majd az esélyekre. Még sosem éltünk át ilyet. Nem gondoltam volna, hogy ilyesmi megtörténhet az életemben. Új tapasztalat ez mindenkinek, így az is megjósolhatatlan, hogyan befolyásolja majd a politikát.

false

 

Fotó: Flickr

MN: Regény témának sem utolsó.

SR: Igen, lehet. De Camus már megírta ezt a regényt. (...)

MN: A Quichotte-ban szereplő író megannyi sikertelen kémregény szerzője. Nem akart soha kémregényt írni?

SR: Volt egy pontja az életemnek, amikor azt gondoltam, lehet, hogy megpróbálok írni egyet. Mert épp sok valódi kémmel találkoztam. Ha már ennyit tudok a témáról, gondoltam, miért ne írnék róla.

MN: Az említett kémekkel azokban az években találkozott, amelyeket rendőri védelem alatt töltött, mert Khomeini ajatollah a Sátáni versek miatt fatvát mondott ki önre, vagyis halálra ítélte?

SR: Igen. Ráadásul igen sokféle kémmel találkoztam. Angol kémekkel, amerikai kémekkel, mindenféle kémekkel, de végül az egészből csupán egy történetszál lett a Quichotte-ban. Mint mindenki más, én is szeretem a James Bond-filmeket, de még náluk is jobban szeretem Le Carré regényeit. A kém, aki bejött a hidegrőlt, a Suszter, szabó, baka, kémet – ezek csodálatos könyvek.

Rushdie az interjúban arról is beszélt, hogy a járvány alatt hogyan töltötte a napjait, kikkel találkozott, gondolkodott-e a névváltozáson, miben ért egyet a horrorkirállyal, Stephen Kinggel, mit gondol a Woody Allen-memoár amerikai meg nem jelentetéséről, ahogy azt is elárulta, miért nem volt képes soha befejezni George Eliot Middlemarch-át.

A teljes interjút a csütörtökön megjelenő, friss Magyar Narancsban találja, a lapot keresse az újságárusoknál, boltokban, benzinkútaknál vagy fizessen elő rá itt.

Magyar Narancs

Kedves Olvasóink, köszönjük kérdésüket, a körülményekhez képest jól vagyunk, és reméljük, Önök is. Miközben hazánk a demokrácia érett, sőt túlérett szakaszába lép, dolgozunk. Cikkeket írunk otthon és nem otthon, laptopon, PC-n és vasalódeszkán, belföldön, külföldön és másutt, és igyekszünk okosnak és szépnek maradni. De mit hoz a jövő?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.