Freestyle show: Kerekes szaltó

  • Czifrik Balázs
  • 2004. december 2.

Sport

Mountain bike-kal hátraszaltót ugrani kevesen tudnak a világon. Számuk most eggyel nõtt: a harmincegy éves Nagy Attila - becenevén Gizmo - ugyanis már két hete ugrálja a hátraszaltót. Legutóbb a motokrosszosok nemzetközi freestyle show-ján parádézott.

A Budapest Sportaréna kapujában örömmel tapasztalom, hogy a honi demokrácia kiválóan mûködik: teljesen mindegy, milyen árfekvésû, milyen nézõközönséget vonzó rendezvény szervezõdik, a beléptetõ emberek egyformán el-viselhetetlenek. Az 1000 forintos parkolójegy és a 4-12 ezer forintos belépõk után azon már nem is csodálkozom, hogy a ruhatár sem ingyenes. Igaz, ez nem gáláns rendezvény, hanem motoros gála.

Odabent két ötméteres homokkupac, kidobórámpák - ezekrõl repülnek a levegõbe az erre illetékesek -, feliratok jobbra-balra, és természetesen az õrök. Az Airtime MX Freestyle Show rendezõinek javára írandó, hogy a mûsorszámok nem csúsznak, bár a két, féldebilre fazonírozott mûsorvezetõ nehezen birkózik meg a tapsolásra tohonya közönséggel. Az elsõ szám: nézõalázás.

A közönség vállalkozó kedvû tagjai papírmotorokkal a lábuk közt boldogan futnak homokkupacra föl, aztán meg le, hogy övék legyen a fõdíj: egy kártyás mobiltelefon. Közben persze esnek-kelnek, a publikum élvezi, de a szomorú verseny csúcspontja mégsem a nyertes lesz. Már az eredményhirdetésen is túl vagyunk, amikor a mezõnytõl teljesen leszakadva az egyik ötméteres kupacra lihegve felkapaszkodik egy túlsúlyos, 15 éves forma fiú. Szerencsétlenségére odafent még ott pompázik az egyik szpíker. Megállítja a légszomjjal küszködõ fiút, s arra kéri, hogy lába közt a papírmotorral mutasson be valami látványos ugrást a meredek rámpáról. A srácra az összes reflektor rászegezõdik, minden kivetítõn õ látszik, 9000 ember pedig kéjesen biztatja a biztos eséssel végzõdõ ugrásra. A fiú kényszeredetten rázza az öklét a közönségnek, de aztán megérzi, eljött az a bizonyos warholi negyedóra, s ugrik. Persze hatalmasat esik, a közönség tombol.

A hangulatot tizenéves pom-pomlányok zenére végzett koordinálatlan rángatózása próbálja emelni, de a publikum olyannyira lehiggad, hogy mire a mountain bike-os Nagy Attila és két bmx-es fiú, Krizsák János és Kogler Ferenc teker a pályára, szinte mindenki ásítozik. Utána is. Az a technikai apróság sem kelt érdeklõdést, hogy Nagy - a világon egyedüliként - fejmikrofonnal kommentálja saját és csapattársai ugrását.

A kerékpársportban Gizmo néven ismert harmincegy éves versenyzõ tizenkét évvel ezelõtt ült át az országúti kerékpárról a montira, s a szakágon belül egyre

inkább a brutális

változatok felé vette az irányt. 1995-ben kezdett downhillezni, 1997-ben a duál szlalom világkupán második helyezést ért el. Nagy Attila elmondta, a downhill mellett azért dirt jumpozik - így nevezik a mountain bike-os ugrókat -, mert ez nagyon szórakoztató sport.

Mivel a komolyabb eredmények ellenére sem lehet itthon megélni ebbõl a sportból, Nagy még versenyzõként diplomát szerzett, nyelveket tanult, s most termékforgalmazóként dolgozik. De a sportról sem akart lemondani, így az ugrást választotta, ami a legkönnyebben ûzhetõ a munka mellett. Ehhez ugyanis egy 2-300 ezer forintos bicikli is elég, és olyan terep, ahol ugratókat lehet építeni.

Ma azonban Gizmónak a közönséggel is meg kell küzdenie, mivel a sportarénában senkit sem érdekel, hogy az országban õk a legjobb ugrók. Úgy tûnik, a két nyelvi akrobata is lemondott arról, hogy lelkesítse a közönséget. Gizmo ugrik és beszél, a nézõk pedig elvétve, véletlenül összeütik a tenyerüket. A lelkesedés csak akkor válik kicsit erõsebbé, amikor az egyik szpíker megszánja Nagyékat, és felkonferálja a mountain bike-os hátraszaltót. Így kívülrõl nézve az ugrást, egyáltalán nem tûnik nehéznek, olyan könnyedén, gyorsan és egyszerûen történik az egész.

Pedig Nagy Attila nagyon régóta készült rá. Ezt úgy kell elképzelnünk, hogy a gyakorló ugrások nem a szárazföldön, hanem a vízben végzõdnek, így bátrabban lehet hibázni. Gizmo elsõ szárazföldi landolási kísérlete mégsem sikerült: tavasszal a szép hátas mellett egy kerékpárroncs lett a végeredmény, de most, õszre, végre valóra vált a régi álom.

Csak mindez önmagában - kevés. Nagy szerint a programjuk bemutatózásra alkalmas, de nemzetközi versenyekre ez még nem elég. Lehet, hogy tudja ezt a közönség is?

A Nagy Attiláék után következõ produkció például hatalmas sikert arat, a szponzorokat ugyanis csupasz mellû, tangás hölgyek jelenítik meg: mindegyikük fedetlen keblére testfestékkel a szponzoráló cég nevét "hímezték". A férfiak kocsányon lógó szemmel véresre tapsolják a tenyerüket, a mûsorvezetõk is felélednek: jöhetnek a motorosok.

Kifelé menet a delejes tekinteteket figyelem, illetve a fülbevalós apuka ölében ülõ, értetlenkedõ, zavartan vihorászó, kilencévesforma kisfiút, aki apu digitális fényképezõgépén nézi a szponzorciciket. Úgy látszik, mégiscsak annak a barátomnak van igaza, aki azt mondta, neki az lesz a világszám, ha valaki a régi, fekete Csepel biciklivel ugorja meg a hátraszaltót.

Czifrik Balázs

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.