Téli olimpia - Torino - Hidegek harca

Sport

Ez a huszadik. Február 10-26. között hét sportág, nyolc versenyszínhely, 82 szám: lesz miért izgulni, nyilván. Ráadásul a további adatok is ígéretesek: több mint 80 ország, 2500 versenyző és 1,5 millió néző csak helyben.

Ez a huszadik. Február 10-26. között hét sportág, nyolc versenyszínhely, 82 szám: lesz miért izgulni, nyilván. Ráadásul a további adatok is ígéretesek: több mint 80 ország, 2500 versenyző és 1,5 millió néző csak helyben.

A huszadik, már ezen is van mit ízlelgetni. Hovatovább egy szűkös történelemleckére is módot ad. Az úgy kezdődött, hogy nem is úgy kezdődött..., vagyis az 1924-es párizsi olimpia évében Chamonix-ban megtartott "téli nemzetközi sporthetet", bár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szervezte, csak utólag, a nagy sikerre való tekintettel keresztelték el téli olimpiának. Úgy ment akkoriban, hogy a hoki meg a műkorcsolya a nyári játékok műsorán szerepelt, így a síszámok és a gyorskorcsolya jelentették a hagyományteremtő alkalom attrakcióját, de a curling és a biatlon is megjelent, legalábbis a bemutató szintjén. A versenyben a svájci bobosok voltak a nagy királyok, mint Funes a Horgász a pácban felejthetetlen kockáin: ott, a helyszínen fusiztak össze fából valami alkalmatosságot, amivel, ahogy az már lenni szokott, laposra verték a kor műszaki csodáival ellenük induló mezőnyt... (A bob, úgy látszik, tömegesen fialja a legendákat, gondoljunk csak a jamaicai csapat sikereire a hollywoodi téli olimpián. Ám eszembe jut az a horror is, amikor négy évvel ezelőtt a monacói csapat a nyilvánvalóan csuda bátor trónörökös vezérletével szerencsétlenkedett a teknőben - az arisztokrácia elmebeli sajátosságairól csak azért nem értekezünk e helyt, mert a maestro azóta trónra lépett, s hátha messzire ér el a keze. Persze az is jellemző, hogy a bátor Albert akkor a magyarokat nevezte meg legfőbb ellenfelüknek. Akár a fociról mondhatta volna... Mindenesetre a mieink most is ott lesznek - hajrá! A monacóiaktól a magam részéről szívesen tekintenék el.)

Sonja történelemórája

1928-ban - az amszterdami nyári játékok idején - Saint Moritzban már "igazi" téli olimpia volt, olyan hősökkel, mint a 15 évesen beköszönő műkorcsolya-fenomén, Sonja Henie, vagy a négy évvel azelőtti triplázását még két arannyal megfejelő norvég gyorskorcsolyázó, A. Clas Thunberg. Persze adódtak nehézségek is, a sífutók 50 kilométeres versenyét 0 Celsius-fokon kezdték, és +25-ön fejezték be, Per Eric Hedlunnak ez meg se kottyant, majd' negyedórával nyert.

E kis kitérő után visszatértek ahhoz a szisztémához, hogy abban az országban a téli olimpia, ahol a nyári. Így harminckettőben Los Angeles/Lake Placid párosítás volt, a Jégtündér szerepében ismét Sonja Henie-vel. Harminchatban meg Berlin/Garmisch Partenkirchen, a Jégtündér szerepében újra Sonja Henie.

A háborús szünet után óvatosan lehasadtak e közösködésről, noha '52-ben akár még logikus is lett volna, hisz kell-e Finnországnál alkalmasabb téli helyszín? De ha nem, nem. A Helsinki/Oslo párosítás se fakutya (aki az Oslótól kábé húszpercnyi sétával elérhető Holmenkollen sáncait, pályáit látta már, ma is megnyal-hatja mind a tíz szakértői ujját). És arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy Sonja Henie... - szülővárosában járunk. S ha már a műkorcsolya szóba jött, nagy évünk volt ez nekünk: a Nagy testvérek (Marianna és László) párosban bronzérmet szereztek! Nem mintha nem lettünk volna elkényeztetve a szakágban, hiszen Rotter Emilia és Szollás László már '32-ben Lake Placidben szerzett bronzot, mely dicsőséget négy év múlva Garmischból is szállították. Ám példájuk kétségkívül ragadósnak volt mondható, hisz Nagyék sem voltak restek: négy év múlva a festői és különösen jónevű Cortina d'Ampezzóban ők is megismételték nagyszerű teljesítményüket. E téren is beszélhetünk persze némi hagyományról, hisz a Regőczy Krisztina-Sallay András jégtáncospár 1980-as Lake Placid-i bronzára még mindenki élénken emlékezhet. Természeti adottságainkra való tekin-tettel téli olimpiai érmeseinknek nem olyan hosszú a sora, hogy ne lehetne megemlékezni itt a többiekről is. Hisz a folytonosságot 1948-ban St. Moritzban a Kékesy Andrea-Király Ede műkorcsolyázó-páros biztosította a maga módján (egy ezüsttel). Nos, ha rendesen néztem utána, ennyi. De majd az idén.

A történelemről nyilván a végtelenségig lehetne mesélni, de már csak annyit idézünk fel, hogy a nekünk oly kedves rendszerváltozás idején (akkor történtek a nagy dolgok) valakinek az a páratlan ideája támadt, hogy mi lenne, ha a téli játékokat nem a nyáriak évében rendeznék, hanem pont a kettő között. Mi lenne? Jó lenne! Az écát tett követte, így a 16. albertville-i (1992) versenyt 1994-ben már egy újabb követte Lillehammerben (mely név csak hobbiskandinavisták fordításában értelmezhető úgy, hogy kis hableány nagy kalapáccsal, különben is Norvégiában van). A magam részéről abba is beleegyeztem volna, hogy aztán mindig kétévente legyen, de meggyőztek, hogy úgy sérülne az olimpiai varázs.

Fel Pinerolóba!

A téli olimpiák, ellentétben nyári nagy testvéreikkel, nem annyira a világ híres fővárosainak vetélkedéséről (ki feledné a tavalyi New Yorkkal spékelt London-Párizs-Madrid-Moszkva meccset) szólnak, mint inkább a kis téli üdülőhelyek versengéseinek terepei. Mármost, hogy a manóba jön ide Torino, a maga jó 250 méteres tengerszint feletti magasságával? (Hacsak úgy nem, hogy a Juventus - mely ugye eddig a város és a sport vonatkozásában elsőként ugrott be mindig - pályáját Stadio delle Alpinak hívják.) Ilyenformán arról szól a fáma, hogy az idei lesz a sporttörténet legnagyobb földrajzi kiterjedésű téli olimpiája. A bevezetőnkben is említett nyolc versenyhelyszín jó része a városon kívül, zömmel 50-60 kilométeres távolságban található. Többségük nyugatra, közvetlenül a francia határnál. Tehát aki cikkünk hatására dönt úgy, hogy jobb, ha mégsem a magyar királyi televízió cirka 100 órányira tervezett adását választja, s nem is az Eurosport versenynapokon 24 órás műsorát, hanem jelenlétével tiszteli meg az eseményeket, az egyrészt még kereshet valamit a torino2006.ticketone.it weboldalon, másrészt semmiképpen ne hagyja itthon a kocsiját. Hisz benn a városban jószerivel csak a műkorcsolyaversenyek és a hokimeccsek vannak, személyes kedvenceinket némileg odébb rendezik (a biatlont Cesana San Sicarióban, az alpesi számokat Sestriere-ben, a síugrást, -futást a fagylaltjáról is hírhedt Pragelatóban, a curlinget meg az ugyancsak vonzó nevű Pinerolóban, ami speciel inkább délnyugatra van).

Persze hallottunk mindenféle - olimpiák előtt úgyszólván már szokásosnak tekinthető - rossz hírt az adott és várható nehézségekről, miszerint nincs elég hó (január 28-a után: túl sok hó van), nincs elég della, a torinói szervezők - nem eléggé dicsérhető módon - még cikkünk írásának perceiben is lankadatlan elszánással pumpolják a mindenféle megszorításokkal dobálózó híres sportbarátot, Berlusconit. Hajrá, rázzátok ki az aprót is a zsebiből! De ezeket tanácsos a helyi értékükön kezelni. Az athéni sírás-rívást követő fényes diadal után a kétkedést jobb inkább píárfogásnak tekinteni. Jó kis olimpia lesz ez, akárki meglátja!

Einar ajnározása

S hogy mitől lesz jó, azt nyilván nem is kellene mondanunk. Aki minimális mértékben is odafigyelt az olimpiai sportágak jelen szezonjának eseményeire, már dörzsöli a tenyerét. Mi lesz itt! A bőség letagadhatatlan zavarával inkább barátkozva, mint küzdve voltaképpen elégséges lenne csak arra szorítkoznunk, amiről a versenyévadban már harangoztunk. De tekintsünk azért távolabb, négy esztendeje olimpiai beszámolónk központjában az Ole Einar Bjsrndalen előtti hódolat állt. A kétségkívül nagy formátumú biatlonfenoméntól idén is sok szép és jó várható. Az idény úgy kezdődött, hogy azt tippeltük, 2002-es Salt Lake City-beli négy aranya után ez alkalommal már ötöt nyer majd - lévén a boldogabb világban hallatlanul népszerű biatlonsport ötödik szakágát is felvették időközben az olimpia műsorába. Csakhogy a szezon alatt például az örök vetélytárs, a francia Raffael Poiret is nekilátott régi fényében tündökölni, nem beszélve a mindig veszélyes, magát rendre középszernek álcázó német elszántságról, mely a már jó ideje számon tartott Sven Fischer mellett Michael Geiss vagy Alexander Wolff, de akár Michael Rösch személyében is képes méltó kihívót állítani. Az oroszoktól meg amúgy is minden kitelik. A nőknél még ennél is kiegyensúlyozottabb a helyzet, amit csak tovább nehezít, hogy Poiret b. neje, a szülés után másfél szezont halványabban végigzenélő Lív-Grete Poiret (valaha Skjelberjt) megint Világkupa-futamokat nyerdes. A norvég-német-orosz-francia lövöldözés nagyobb vérfürdőt ígér, mint a legbrutálisabb western. A négysáncversenyről cikkünk nyomán felkészülni hazaszökött Adam Malysz tartozik ugyan a világnak egy arannyal, de mi lesz a Világkupában vezető cseh Jakub Jandával vagy az évek óta szárnyaló finn Janne Ahonennel? Bár a hétvégén Willingenben az osztrák Morgenstern ugrásainak leméréséhez a kőszáli sasokat kellett kihívniÉ Hogy a norvégokat ne is emlegessük, mondjuk itt kevésbé kell tartani a németektől, Sven Hannavald pótlása nemhogy helyi, de globális szinten sem tekinthető megoldottnak. A téli olimpiák éremtáblázatain rendszeresen dáridózó németek (egy ideig, ugye, NDK-sok) ezúttal nyilvánvalóan alpesi számokban szorulnak alsókutya szerepbe (ez voltaképpen nóvum, noha így van egy ideje, de mondjuk Rosi Mittermaiert vagy Katja Seizingert még mindig egy kéjmámor felidézni a múlt hófüggönye mögül). A legnagyobb párharc a női szlalommezőn várható, a svéd Anja Persson és a horvát Janica Kostelic között (hajrá, Jancsika). És tényleg sorolhatnánk reggelig. A műkorcsolyában persze megint jönnek az oroszok, de mi lesz a hokiban? És így és így, így...

Ami a legfontosabb, megint ott leszünk mi is. Ha nem is minden kilométerkőnél, de műkorcsolyában, sífutásban, bobbal meg itt-ott. Érem éppenséggel nem nagyon néz ki, de mit lehessen tudni. Az is kész csoda, hogy ebből az országból - és itt nem csak kétségkívül szűkös természeti adottságainkra gondolunk - egyesek mégis képesek kvalifikálni magukat. Szép volt, fiúk, lányok! Az olimpia szelleme e ponton válik széppé és igazzá. Nekünk valóban a részvétel a fontos.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.