7 kérdés – Fekete Ernő

  • Iványi Zsófia
  • 2012. március 8.

Színház

Játsszon bármit a színpadon – dörzsölt cselszövőt, életunt értelmiségit, vagy egyszerűen Weöres-verseket mondó önmagát –, mindent elhiszünk neki. Bár a Katona zseniális színésze nem egy szószátyár interjúalany, azt azért megtudtuk tőle, hogy lényegében nincs különbség férfi és nő között, és még azt is elárulta, melyik általa játszott figura pont olyan, mint ő.

1. Kitől kérnél autogramot?

Igazából senkitől – nem tartom sokra az autogramosdit –, de ha mindenképp mondani kell valakit, akkor természetesen Weöres Sándortól. De tőle sem azért kérnék, mert nagyon szükségem lenne az autogramjára, hanem mert valószínűleg annyira zavarban lennék, ha találkoznánk, hogy ezzel próbálnék időt nyerni.

2. Mi a luxuskiadásod?

Sokszor taxizom, pedig ott a BKV-bérlet a zsebemben. És sajnos a cigaretta is egyre inkább luxuskiadássá kezd válni.

3. Harry Potter vagy Háború és béke?

Háború és béke. Ki kell fejteni? Én a Harry Pottert nem olvastam, moziban láttam, és bár nagyon élveztem ezeket a filmeket, nem éreztem leküzdhetetlen vágyat, hogy elolvassam a könyveket is. Ellenben a Háború és békét 17 éves korom körül olvastam, és tervezem, hogy újra előveszem.

4. Melyik kitalált figuránál érezted leginkább, hogy mintha rólad mintázták volna?

Senkinél. De hogy azért mondjak valakit, a Radnótiban nemrég bemutatott Térey-darab, a Protokoll főszereplőjét említeném. Egy közeli barátom, aki nagyon jól ismer, miután megnézte az előadást, azt mondta, hogy ezek akár az én mondataim is lehetnének. Én ezt magamról nem érzem, de állítólag a mentalitásom, egyáltalán, az egész világhoz való hozzáállásom olyan, mint Mátrai Ágostoné.


Fotó: Galló Rita

 

5. Mit tennél, ha nő lehetnél egy napra?

Miért, van különbség? Szerintem a nagy lényegi azonosságokhoz képest a különbségek pusztán technikai jellegűek és elenyészőek. Így, ha nő lehetnék egy napra, valószínűleg ugyanazt csinálnám, amit férfiként is csinálok.

6. Mit töltöttél le utoljára?

Nem vagyok egy nagy számítógépező. Természetesen használom az internetet levelezésre, hírolvasásra, ilyesmikre, de filmet vagy bármi mást még sose töltöttem le. Lehet, hogy kicsit avíttas vagyok… Vagy a YouTube letöltésnek számít? Mert ma délután, amíg főztem, Vivaldi-fagottconcertókat hallgattam rajta, és nagyon élveztem.

7. Melyik előadást nézve érezted legutóbb, hogy ez a legjobb dolog a világon?

Sok előadás van, ami nagyon tetszett, de hogy az lenne a legjobb dolog a világon… Minél több időt tölt el az ember ebben a szakmában, ez az élmény annál ritkább. Ráadásul elég sokat játszom, így nézőként színházba igen ritkán jutok el. Utoljára öt éve történt, hogy egy előadás nagyon megfogott: a Müpában játszották a Heiner Goebbels rendezte Eraritjaritjakát. Nagyon másfajta színház volt, mint amit én csinálok, vagy amit odáig láttam – annyira tetszett, hogy másnap újra elmentem megnézni.

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.