Radnai Annamária a színházművészet doktora, a budapesti Katona József Színház társulatának tagja, a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára és Elméleti és Művészetközvetítő Intézetének vezetője volt.
|
Munkásságát színházi előadások szövegkönyvei őrzik, fordításait orosz és angol nyelvből rendszeresen játsszák a színházak. A Színházi Dramaturgok Céhének elnökeként éveken át, szakmájának aktív és újító tagja volt. 2006-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetemen dramaturg osztályt vezetett és 2014-ben docensi címet kapott.
Tagja volt a Radnóti Színháznak, dramaturgként dolgozott a Centrál Színházban és a Katona József színházban is.
"A dramaturg az a szakember, aki a hatásért felelős; aki felméri, hogy milyen hatást kíván elérni egy előadás, milyen út vezet el odáig, aztán felismeri azokat az akadályokat, amelyek eltéríthetik a produkciót. Ez nemcsak a szövegre, de a történetmondás, az elbeszélés stratégiájára vonatkozik. Örülök, ha egy rendező képes úgy felfogni engem vagy a munkám, mintha lenne egy ipari kamerája, ami esetleg máshová irányul, mint ahová ő néz, és a kettő együtt talán az egész spektrumot lefedheti" - mondta Radnai pár évvel ezelőtt a Magyar Narancsnak, amikor lapunk a színházi kulisszák mögé betekintve cikket írt a dramaturgok tevékenységéről.
Mintha két fejed lenne - A színházi dramaturgok titokzatos világa
A legtöbben annyit tudnak a dramaturgokról, hogy ők azok a színházban, akik a szöveggel foglalkoznak - de ez csak részben igaz. Bejáratott definíció valóban nincs, ahány dramaturg, annyi meghatározás. Egyesek szerint ő a rendező legjobb barátja, mások szerint a történetmesélés felelőse.
A Katona József Színház és a Színház- és Filmművészeti Egyetem saját halottjának tekinti.