rés a présen

„Mindenből valami újat, izgalmasat”

Véner Orsolya, Spinoza Ház

  • rés a présen
  • 2018. szeptember 9.

Színház

rés a présen: Bezárt nyárra a Spinoza. Mi történt ez idő alatt?

Véner Orsolya: Az étterem korábbi működtetőjétől az elválás bár nem ment zökkenőmentesen, mégis sikerült a Spinoza eredeti arculatát felfrissítve megtartani, ahol ugyanolyan fontos a kultúra és a gasztronómia, s ahol név szerint ismerjük vendégeinket, akik előadások után jót vacsorázhatnak és a fellépőinkkel találkozhatnak.

rap: A hagyományos Spinoza Fesztivállal indítjátok az évadot. Mikor?

VO: Immár 16. éve kezdjük zsidó fesztivállal az évadunkat. A háromhetes fesztiválunk alatt egy helyen a zsidó kultúra megannyi ága helyet kap, legyen az opera, dráma, film, előadás, kabaré, tánc, koncert vagy zenés játék. A szeptember 3. és 23. közötti fesztiválunk közvetlenül a Mazsihisz zsidó fesztiválja után kezdődik, így a két fesztivállal együtt Budapest egy teljes hónapig a zsidó kultúra fővárosa lesz, ami európai unikum. Az is Spinoza-hagyomány, hogy minden évben legalább egy előadásunk ingyenes. Ez évben viszont három olyan programunk lesz, ahol a belépés díjtalan. Fesztiválfilozófiánk, hogy mindenből valami újat, izgalmasat: ha tánc, akkor flamenco zsidó gyökerekkel, ha klezmer, akkor humoros legyen, ha humor, akkor a zsidó humor nagyágyúi jöjjenek.

rap: Mely előadásokat ajánlanád?

VO: Van egy drámasorozatunk azokról a magyar zsidókról, akik jelentőset alkottak a nagyvilág számára. A sorozat első része Herzl Tivadarról szól, a második Pulitzerről, a harmadik pedig Ferenczi Sándorról. A fesztivál alatt most először az egész sorozat együtt látható. Kiemelném továbbá a Frida című zenés játékunkat, mert ez most remekül összeköthető a Nemzeti Galéria Frida Kahlo-kiállításával. Nagyon várom Fekete László főkántor máramarosi haszid melódiákből összeállított koncertjét, máramarosi történetekkel fűszerezve. Előadásaink témája is unikum: Balázs Gábor eszmetörténész a szerelem és a szexualitás helyét vizsgálja a zsidó hagyományban, Heller Ágnes és Gábor György pedig arról beszélgetnek majd, hogy miért osztja meg az embereket immár kétezer éve az a kérdés: kicsoda Jézus?

rap: Milyen extra programok lesznek?

VO: Két filmpremierünk is lesz a fesztivál alatt. Dénes Gábor dokumentumfilm-sorozatának legújabb része a magyar zsidóság 2 ezer éves történetéről mindig a fesztiválunkra készül el. Így történt az idén is. Most a 11., az 1957 és 1965 közötti időszakról szóló részt fogjuk vetíteni. Másik bemutatónk, Scheiner Péter svájci dokumentumfilmje azt feszegeti, hogy vajon vége lehet-e valamikor is a holokausztra való emlékezésnek, vége lehet-e a múltfeldolgozásnak. Fesztiválunk új elemeként külön odafigyelünk az ifjúságra. Ezt úgy érjük el, hogy bevonjuk a Spinoza „kistestvérét”, a Spinoza alatti Lámpás romkocsmát, ahol három estén keresztül zsidó elemekkel fűszerezett dzsessz-, blues- és rockkoncerteket szervezünk, ide a belépés díjtalan.

rap: Milyen lesz a következő évad?

VO: Színházunk filozófiája a szórakozva tanítás. Herzlt megidéző darabunk történelem, Pulitzer sajtótörténet és politika, a Ferencziről szóló pedig a pszichoanalízis története. E sorozattal tovább megyünk, a következő darab témája tavasszal legyen meglepetés. Szándékunkban van továbbá bevezetni az olvasószínházat is. A szórakozva tanítás szellemében folyatódik immár ötödik éve Talmud, Tóra és a többiek címmel bibliai „idegenvezetés” Gábor Györggyel, és ugyanezt szolgálják a beszélgetéssorozataink Heller Ágnessel, valamint Ungvári Tamással. Rangos Katalinnal új sorozatra készülünk az erős, stramm, példát mutató nőkkel és férfiakkal, Csáki Judittal pedig továbbra is színházi embereket faggatunk.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.