olvasópróba

Nyár, kis aranyom

Ha megrögzött budapesti színházba járóknak feltennénk a kérdést, hogy kit tartanának a legalkalmasabbnak Don Quijote szerepére?

Hajduk Károly nagy valószínűséggel sok szavazatot kapna. És most el is fogja játszani, igaz, nem a korabeli spanyol nemest, hanem 2024-es budapesti reinkarnációját. Az Örkény István Színház Kovács D. Dániel rendezésében [ESCAPE] A Donkihóte-projekt címmel gondolja újra Cervantes regényét. A főhős itt nem klasszikus irodalmi műveken, hanem képregényeken és számítógépes játékokon szocializálódott, de éppen úgy vannak eszméi, és belső világából kilépve éppen úgy jobbítani akar a külvilágon. A morál azonban, amelynek nevében fellép, a mai Magyarországon inkább felesleges sallangnak, ha nem szitokszónak számít. „Hogyan kérhetjük számon a Blaha aluljáróban pókember önzetlenségét, vagy egy szamuráj erkölcsi kódexét? Pest vármegyén Völgyzugoly szokásait? (…) Hogyan reagál a társadalmunk egy alig hetvenkilós önjelölt huszárezredre? What would Kinizsi do?” – olvasható a színlapon. A szövegkönyvet Kovács D. Dániel, Závada Péter és Varga Zsófia a társulat tagjaira írták. Hajduk Károly mellett Borsi-Balogh Máté, Jéger Zsombor, Kókai Tünde, Tenki Réka, Terhes Sándor, Vajda Milán, Nagy Zsolt és Zsigmond Emőke játszanak majd az előadásban. A nyílt próbáról készült videóból kiderül, hogy itt sem fog hiányozni a Kovács D. Dániel rendezői világára jellemző vizuális ingerözön. Vigyázat, aki szeretné megnézni, ne a Madách tér felé vegye az irányt, az előadást a Városmajorban játsszák! (Premier: Városmajori Szabadtéri Színpad, 2024. július 5.)

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.