chili&vanília - Adzsika, harissza, mojó picón

  • .
  • 2010. március 4.

Trafik

A mojo picón (ejtsd: moho) a Kanári-szigetek specialitása: csípős-savanyú paprikamártás. Maga a mojo szó az összes ottani szósz gyűjtőneve.
Viszonylag híg állagú, lehet zöld vagy piros, és rendkívül friss, tüzes. Ecet vagy citrus hozzáadásával készül, amitől savanykás és kimondottan élénk. Az alapanyaga lehet paprika, különböző magok, menta, petrezselyem, koriander, vagy ezek kombinációja. Kiváló grillezett húsok, halak vagy zöldségek mellé, hazájában pedig hagyományosan burgonya mellé is jár (helyi különlegesség az ún. papas arrugadas, vagyis "ráncos burgonya", amelyhez a főtt krumplit száraz, sóval megszórt serpenyőben forgatják át, addig, amíg teljesen kiszárad, és elkezd ráncosodni).

Sült burgonya mellé talán kissé vad lenne, de nem kevésbé finom a grúzok paprikapasztája, az eredetileg Abháziából származó, erőteljesen csípős adzsika vagy a balkáni nagy kedvenc, a padlizsánnal és paprikából készülő ajvár. Egyszóval ahány nemzet, annyi paprikaszósz, igazán lehetne nekünk is jellegzetes sajátunk, amely némileg összetettebb és kifinomultabb az Erős Pistánál.

Az összes közül az egyik kedvencem az észak-afrikai gasztronómia nélkülözhetetlen kelléke, a harissza. Maga a kifejezés három dolgot is jelenthet: egyrészt a Tunéziában és Marokkóban alapélelmiszernek számító csípős paprikapasztát. Másrészt a tunéziai lecsófélét, amely zöldpaprikából, paradicsomból, korianderből és fűszerekből áll. Végül a Szíriában, Libanonban és Irakban gyakran főzött, sűrű gabonalevest (haleem), amelyet a legenda szerint a 6. században talált fel Khosrow perzsa király. A legismertebb - a paprikapaszta - Tunéziában gyakorlatilag a sóval és borssal egyenértékű, nemigen akad étel, amelyhez ne adnák. Csípősség szerint ezek között is különbséget tesznek (a harissa halluu édes paprikából készül, a harissa haar csípősebb, a harissa nablia pedig a legerősebb, utóbbi ráadásul fűszerek nélkül, kizárólag sóval készül). Természetesen ahány vidék és család, annyi recept, általában kerül azonban hozzá római kömény, koriandermag, fokhagyma, néha citromlé, esetleg szárított rózsaszirom. Kuszkuszhoz, grillhúsokhoz, lencsés, babos, csicseriborsós ételekben nélkülözhetetlen.

Harissza (csípős paprikapaszta)

Hozzávalók

2 kaliforniai paprika, megsütve, lehéjazva

3-4 chilipaprika, kimagozva, finomra aprítva

3 gerezd fokhagyma, finomra aprítva

1 ek. római kömény, megpirítva, őrölve

1 ek. koriandermag, megpirítva, őrölve

csipetnyi só

6-8 ek. olívaolaj

A sült paprikát összekeverjük a finomra aprított chilipaprikával, a fűszerekkel, a fokhagymával, majd robotgépben vagy mozsárban pépesítjük. Lassan hozzáadjuk az olívaolajat. A tetejére öntsünk olajat, így a hűtőben hetekig eláll. Nagyon finom bárányfasírt mellé: a darált bárány- és marhahúshoz adjunk fokhagymát, római köményt, koriandert, édesköménymagot és friss korianderzöldet, formázzunk pogácsákat, és süssük ki.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.