tévésmaci - A majmokat a zsiráfok igazgatják

  • .
  • 2010. március 11.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché a fővárosban találkoztak, az Astoriához beszéltek meg randevút, a kora délutáni órákra. Volt egy bevett koreográfia, ami úgy kezdődött, hogy Troché könnyű löncsöt javasolt, lehetőleg a közelben.
Sztupa, a rusztikusabb örömök üldözője ilyenkor felvetette a Bajkál nevű műintézményt, elsősorban "kitűnő pirogja" miatt. Hogy mitől is lehetett kitűnő az ott (a Semmelweis utcában) készített pirog, arról nem áll rendelkezésre adat, lévén máshol nem szolgáltak fel pirogot akkoriban. Volt egy pillanata a rendszerváltásnak, amikor valamilyen vendéglátós társadalmi szervezet e tényt (már hogy pirog nyet) a szovjet imperializmussal szembeni hősies ellenállásnak próbálta feltüntetni, de hamar lehasadtak a tripről. Troché viszont nem volt a naturális kalandok híve, inkább világfinak gondolta magát, így az Astoria Grillt ajánlotta partnere figyelmébe, ahol - ugyancsak az országban egyedüliként - hamburgert lehetett kapni, illetve bélszínt adtak fel, zöldbabbal és szalmakrumplival. Gyakran esett úgy, hogy hoszszan nem tudtak dönteni a felek, s végül a Csendesben kötöttek ki, mint mi a tévé előtt.

Pénteken (12-én) éjjel 0.25-kor az m2 a Zsarolás című angol krimit adja, 1929-ből. Kisorsolok egy krigli sört azok között, akik megmondják, milyen Alfréd rendezte (súgok: Nobel).

Szombaton a leghülyébb című filmek versenyében az m1-en 22.30-kor a Szigorúan piszkos ügyek 2. - Amikor kitárul a pokol kapuja. E hongkongi krimi egy egészen ügyes első rész közepes előzményeit mutatja meg, s Martin Scorsese ezekből csinálta A téglát - nem mintha az akkora szám lenne, de olykor meghallgatom a főcímzenéjét.

Vasárnap ismét éjszaka rendeződünk a képernyők elé - a függők megtekintik 0.45-kor az RTL Klubon a Freddy vs. Jasont (versenyzőink megtippelhetik, hogy Freddy az Alfréd becézett változata-e, esetleg Mercuryt vagy Krügert takarja). Az ínyencek azonban pizzát rendelnek, margaritát, mert a többi nem pizza, és 23.45-kor hozzákezdenek a tv2-n A mandzsúriai jelölt 2004-es változatához (rendezte: Jonathan Demme), nem is remake ez, hanem valami aktualizált nekiveselkedés, öbölháború van benne, meg minden. S abban a pillanatban, amikor vége lesz, 1.50-kor az MGM elkezdi az 1962-es eredetit, Denzel Washington helyén Frank Sinatrával, John Frankenheimer rendezésében.

Hétfőn a nemzeti ünnepre tekintettel korán kelünk, s először az orvosokhoz, majd a jogászokhoz megyünk, csak még előbb a Pilvaxban megnézzük együtt a Békavári uraságot Terry Jones 1996-os kiszerelésében, a teljes Monty Python személyzet fellépésével (RTL Klub; 8.35). Az m2-n éjszaka, 23.45-kor lesz a XIX. századi grúz krónika c. 1979-es "grúz" filmdráma, ami kábé arról szól, hogy taníttassuk külországban legjobbjainkat, majd rendeljük haza őket, ha dologidő van. Oké. Amúgy Egy magyar nábob+Kárpáthy Zoltán; Föltámadott a tenger; A kőszívű ember fiai; Az aranyember és a többiek. Ide sorolom az Eldorádót és Az örökséget is - járjanak utána, hogy mikor és hol adják ezeket, ha jól emlékszem, lesz Szirmok, virágok, koszorúk is (mindig van). Vajon kinek esne le a gyűrű arról a dolgos ujjáról, ha egyszer fél órát, csak fél órát megpróbálnának gondolkozni, hogy itt ez a március 15-e, mi lenne, ha valami szép, olyan egészen tévés dologgal próbálnánk megünnepelni, amilyet csak mi tudunk. Nem, basszus, hozzátok fel a raktárból a Föltámadott a tengert, bocs, főnök, tavaly már le se vittük.

Kedden az m2-n 23.50-kor (egész héten ezt a sávot nézzük, ez se semmi azért) a Káprázat című lengyel film 1986-ból a Kodály-módszer egy némileg langyoska változatát mutatja be.

Szerdán a szokott időben és a szokott helyen (m2; 23.50) A gyilkos c. 1930-as angol krimi, aki kitalálja a rendező, Hitchcock mester keresztnevét, sorsoláson vehet részt. S nagy nap van a filmplűn is, előbb a Szuper- (21.10), majd a Mocskos zsaru (23.20) jön. Előbbiben (1980) Terence Hill, utóbbiban (1992) Harvey Keitel repül... Repüljenek önök is el a tévék elől, mert itt a tavasz, s ragad a jó példa.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”