Gyönyörű a Tisza-tó, de ne nevezzük természetesnek

  • narancs.hu
  • 2023. november 8.

Tudomány

A víztározó szépségeit bemutató dokumentumfilm egyik alkotója a duzzasztás által okozott károkról beszélt a Tudományünnepen.

A Tisza-tó példáján szemléltette a folyóduzzasztás negatív környezeti hatásait Szendőfi Balázs halbiológus a Magyar Tudományos Akadémia által rendezett Tudományünnepen. Előadása, amelyről a Telex tudósított, azért nagyon érdekes, mert ő is részt vett Ljasuk Dimitry és Fehér Zoltán mellett Az ember alkotta paradicsom című természetfilm készítésében. 

A film arról szól, milyen most az ötven éve víztározóként létrehozott Tisza-tó, és mennyire gazdag az élővilága.

Szendőfi azonban óva int attól, hogy erre a tóra úgy tekintsünk, mint valami vadvízországra, mert nem természetes úton jött létre, és amikor megszületett, végzetesen megváltoztatta a folyó életét. 

Abszurd helyzet – magyarázta a halbiológus –, hogy a Tisza-tavi Ökocentrum egyik látványossága, a viza – amely valaha akár hétméteresre is megnőtt – pont azért tűnt el a Dunából és a Tiszából, mert a román–szerb határon épült dunai duzzasztómű, a Vaskapu megakadályozza, hogy ez a hal feljusson ide.  Ugyanis árral szemben úszva 33 méteres szintkülönbséget kellene legyőzniük a vizáknak, és erre egy halfaj sem képes.

A duzasztóművek mellé szokás hallépcsőket építeni, de ezeken egy sor halfaj nem tud feljutni. A ponty például igen – Szendőfi ezért is pontyvédműnek nevezte a duzzasztókat. 

A Tisza-tóban valóban ötvennél több halfaj található, de a jellemzően áramláskedvelő fajok kiszorultak onnan. A kiskörei duzzasztás 1973-ban kezdődött, és ott csak 6-7 méter a szintkülönbség, amit a fölfelé úszó halaknak le kellene küzdeniük, ha át akarnának jutni a duzzasztó szakaszán, és ez a viza kisebb testű rokonának, a kecsegének leküzdhetetlen akadály. Ez a faj a Közép-Tisza vidékén még előfordul, de a vízlépcső feletti folyamkilométereken szinte teljesen eltűnt. 

A Tisza-tóban pedig mostanában az őshonos állóvízi fajok is – mint a harcsa, a bagolykeszeg és a sügér – visszaszorulnak, miközben az inváziós fajok, mint az ezüstkárász, az amur és a fehér busa, terjednek. 

Ez nem magyar sajátosság, Szendőfi adatai szerint a duzzasztás hatására a 19. század óta az európai folyókon az őshonos halak állománya 90 százalékkal csökkent, mivel a vízlépcsők fölött lelassul a víz, leülepedik a hordalék, teljesen más élőhely jön létre, mint amilyen volt azelőtt. A Tisza-tó mázlija Szendőfi szerint, hogy annak idején siettek az elárasztással, így elmaradt a komolyabb tereprendezés, ennek köszönhetően nem egy egybefüggő, sivár, hanem mozaikos élőhely jött létre. 

A biológus arra is kitért, hogy bár a duzzasztókat azért hozzák létre, hogy energiát termeljenek és öntözővizet biztosítsanak, hosszú távon károsan hatnak a talajvízszintre. A duzzasztóművek fölött ragadt hordalékot német és osztrák Duna-szakaszokon teherautókkal hordják lejjebb, hogy a meder ne változzon számottevően. 

„Egy folyó duzzasztása olyan, mint egy trombózis, vagy egy infarktus, felül ödémás állapot alakul ki. Tudjuk, hogy ez mit jelent a saját szervezetünkre, de ilyen hatása van az élőhelyekre is” – érzékeltette a halbiológus. A gát mint plakk vagy vérrög, megakadályozza a szabad áramlást.

Az élővilág átalakulásának látványos jele, hogy a tiszavirág a Tisza-tó vidékéről eltűnik, és fölötte is el fog tűnni. Ezt azért gondolja, mert a Körösökön, amelyeket korábban kezdtek duzzasztani, mint a Tiszát, épp most omlik össze e rovar populációja.

Szendőfi kitért a csongrádi vízlépcső tervére is. Az a véleménye, hogy ha az megépül, a legsűrűbb tiszavirág-állomány, a még stabil kecsegeállomány is elfogyna, ahogyan végleg eltűnne a többi áramláskedvelő faj, mint a selymes durbincs és a menyhal. Az előadó azt gondolja, nem kell elvetni eleve a mérnöki megoldásokat, de a vízlépcsők helyett célszerűbb lenne az árvizeket olyan területekre vezetni, amelyek a településektől messzebb vannak, de alacsony fekvésűek. Ezeket a földeket nem szántóként kellene művelni, és nem kellene vagyonokat költeni a vízmentesítésükre.

A címlapkép Az ember alkotta paradicsom című film egy kockája, Ljasuk Dimitry látható rajta

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.