Versengés a ritkaföldfémekért

Készletbesöprés

Tudomány

Kevés helyen fordulnak elő koncentráltabb mennyiségben, miközben nélkülözhetetlenek a modern technológiák szinte mindegyikében. Gyilkos konkurenciaharc és néha nyílt zsarolás színesíti az értük való versengést.

A szűkösen rendelkezésre álló, a Földön egyenlőtlenül eloszló, ráadásul a technikai civilizáció számára nélkülözhetetlen nyersanyagforrások között rendre az elsők között említik a ritkaföldfémeket. E kémiailag egymással jórészt szoros rokonságban lévő elemek (amelyek a természetben többnyire oxidjaik, ritkábban más vegyületeik formájában vannak jelen) nem mindenben szolgáltak rá a nevükre, de fontosságuk kétségbevonha­tatlan. Mindenekelőtt szögezzük le, hogy – nevükkel ellentétben – a ritkaságuk relatív. Például az egyik legfontosabb ritkaföldfém, a cérium valójában a 25. leggyakoribb elem – sűrűbben fordul elő a földkéregben, mint az emberiség által sokkal régebben használt réz vagy ólom. De más ritkaföldfémek (neodí­mium, lantán, ittrium, szkandium) is meglehetős gyakorisággal vannak jelen – csak éppen nem mindenhol, és sehol sem túl nagy koncentrációban.

A ritkaföldfémek viszonylag későn váltak ismertté. Többük (erbium, terbium, itterbium, ittrium) is arról a svéd településről (Ytterby) kapta a nevét, ahol az első ritkaföldércet felfedezték; az érdem Johann Gadolin turkui, finnországi svéd vegyészé, akiről természetesen szintén elneveztek egyet, a gadolíniumot.

Sűrű csillag

Azok a lelőhelyek a különösen értékesek, ahol nagyobb arányú az előfordulásuk, s aki ezeket birtokolja, azé a stratégiai előny – azzal együtt is, hogy kitermelésük és tisztításuk bonyolult és költséges. A ritkaföldfémek ugyanis kulcsszerepet játszanak a modern csúcstechnológia megannyi ágában, az energiaszektorban, a hadiiparban; emellett az elektronikai eszközök (okostelefonok, számítógépek, televíziók), továbbá a félvezetők, akkumulátorok és egyéb csúcstechnológiai eszközök nélkülözhetetlen alapanyagai. A zöld energiatermelés és az elektromos járművek sem lehetnek meg ezek nélkül: ugyanúgy szükségesek a szélturbinák és napelemek előállításához, mint a lítium-ion akkumulátorok és az elektromotorokban használt erős mágnesek gyártásához. A védelmi ipar pedig minden más szektornál jobban szomjazza őket, elvégre harci repülőgépek, radarok, irányítható rakéták és egyéb katonai eszközök alapvető komponensei.

Az ellátási láncoktól való függőség halmozottan érvényesül: a világ ritkaföldfém-kitermelésének és -feldolgozásának nagy részét Kína uralja, ami geopolitikai feszültségekhez és piaci bizonytalansághoz vezethet. A ritkaföldfémek kitermelése nehéz és környezetszennyező: a bányászat és a feldolgozás során gyakran a természeti környezet és az emberek szempontjából egyaránt toxikus melléktermékek keletkeznek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.