Versengés a ritkaföldfémekért

Készletbesöprés

Tudomány

Kevés helyen fordulnak elő koncentráltabb mennyiségben, miközben nélkülözhetetlenek a modern technológiák szinte mindegyikében. Gyilkos konkurenciaharc és néha nyílt zsarolás színesíti az értük való versengést.

A szűkösen rendelkezésre álló, a Földön egyenlőtlenül eloszló, ráadásul a technikai civilizáció számára nélkülözhetetlen nyersanyagforrások között rendre az elsők között említik a ritkaföldfémeket. E kémiailag egymással jórészt szoros rokonságban lévő elemek (amelyek a természetben többnyire oxidjaik, ritkábban más vegyületeik formájában vannak jelen) nem mindenben szolgáltak rá a nevükre, de fontosságuk kétségbevonha­tatlan. Mindenekelőtt szögezzük le, hogy – nevükkel ellentétben – a ritkaságuk relatív. Például az egyik legfontosabb ritkaföldfém, a cérium valójában a 25. leggyakoribb elem – sűrűbben fordul elő a földkéregben, mint az emberiség által sokkal régebben használt réz vagy ólom. De más ritkaföldfémek (neodí­mium, lantán, ittrium, szkandium) is meglehetős gyakorisággal vannak jelen – csak éppen nem mindenhol, és sehol sem túl nagy koncentrációban.

A ritkaföldfémek viszonylag későn váltak ismertté. Többük (erbium, terbium, itterbium, ittrium) is arról a svéd településről (Ytterby) kapta a nevét, ahol az első ritkaföldércet felfedezték; az érdem Johann Gadolin turkui, finnországi svéd vegyészé, akiről természetesen szintén elneveztek egyet, a gadolíniumot.

Sűrű csillag

Azok a lelőhelyek a különösen értékesek, ahol nagyobb arányú az előfordulásuk, s aki ezeket birtokolja, azé a stratégiai előny – azzal együtt is, hogy kitermelésük és tisztításuk bonyolult és költséges. A ritkaföldfémek ugyanis kulcsszerepet játszanak a modern csúcstechnológia megannyi ágában, az energiaszektorban, a hadiiparban; emellett az elektronikai eszközök (okostelefonok, számítógépek, televíziók), továbbá a félvezetők, akkumulátorok és egyéb csúcstechnológiai eszközök nélkülözhetetlen alapanyagai. A zöld energiatermelés és az elektromos járművek sem lehetnek meg ezek nélkül: ugyanúgy szükségesek a szélturbinák és napelemek előállításához, mint a lítium-ion akkumulátorok és az elektromotorokban használt erős mágnesek gyártásához. A védelmi ipar pedig minden más szektornál jobban szomjazza őket, elvégre harci repülőgépek, radarok, irányítható rakéták és egyéb katonai eszközök alapvető komponensei.

Az ellátási láncoktól való függőség halmozottan érvényesül: a világ ritkaföldfém-kitermelésének és -feldolgozásának nagy részét Kína uralja, ami geopolitikai feszültségekhez és piaci bizonytalansághoz vezethet. A ritkaföldfémek kitermelése nehéz és környezetszennyező: a bányászat és a feldolgozás során gyakran a természeti környezet és az emberek szempontjából egyaránt toxikus melléktermékek keletkeznek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.