Kiállítás a szupravezetésrõl: A hidegbõl jött

Tudomány

A múlt héten folytatódott a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a tudomány-népszerûsítés haladó hagyománya: ezúttal a szupravezetés - nyugodtan mondhatjuk - csodáival ismerkedhettek meg a misztériumokra amúgy is fogékony, zömmel középiskolás fiatalok meg a kvantumfizikára gerjedõ, az Élet és Tudományon, Deltán felnõtt örök öregdiákok. A látottak alapján már biztosra vehetõ, hogy a régiónkra jellemzõ lebegõ állapot immár tisztán fizikai eszközökkel is elõállítható.

A szupravezetés felfedezése annyi minden máshoz hasonlatosan a véletlennek köszönhetõ: egy Kamerlingh Onnes nevû fizikus 1911-ben folyékony héliumba mártott fémdrót vezetõképességét próbálta megméretni asszisztensével, ám a semmirekellõ egyre csak rossz (vagy annak tûnõ) eredményeket produkált - a nyomorult rézdrót ellenállása ugyanis pár Kelvin-fokon nullára csökkent. Némely õrült tudósos zsánerfilmben ezek után már a keze (esetleg a feje) is a jó mínusz 270 fokos cuccba merülhetett volna, ám a való életben a fõnök ilyenkor inkább ellenõrzi a mérési eredményeket, majd jobb esetben ráébred: egy csöppet megint csak sikerült tágítani látszólag szûkre szabott fizikai világunk határait.

Jégbõl vagyok

Ha áram jár át egy vezetõt, akkor - a tapasztalt ellenállás hatására - felmelegíti: nagyjából mindannyian ismerjük az összefüggést a gimnáziumi fizikakönyvbõl - esetleg késõbbrõl, a lecsapott biztosítékok, kiégett áramkörök révén szerzett keserves tapasztalatainkból. A Mágikus vonzás címû kiállítás osztályszerû alakzatban megjelent látogatói saját szemükkel tapasztalhatják már a kiállítás elsõ traktusában, amint az áramjárta rézdrót forralni kezdi a folyékony nitrogént. A kiállítás persze túllép ezen a nagyjából banális összefüggésen, s alapvetõen a szupravezetés kreatív felhasználásaival foglalkozik - külön kiemelve a biztonságos energiatárolásban, a közlekedésben betöltött, máris kulcsfontosságú szerepét. A látvány viszont látvány, ettõl lesz a kiállítás több, mint puszta albumlapozgatás, s a szupravezetõ anyagok tulajdonságai szerencsére lehetõvé teszik a jó értelemben vett bombasztikus tálalást is. Ennek persze komoly elõfeltétele volt, hogy az elmúlt évtizedekben jelentõsen emelkedjen a szupravezetés hõmérséklete: napjainkban már több mint 130 fokkal magasabb hõmérsékleten is képesek vagyunk produkálni a szupravezetést, mint egykoron Onnes - igaz, az alkalmazott anyag már nem tiszta fém vagy ötvözet, hanem speciális, ritkafémet is tartalmazó kerámia.

Friss, lebegõ

A szupravezetés kellemes tulajdonsága, hogy az efféle speciális körülmények közé helyezett anyag lehûtés közben "megjegyzi" a külsõ mágneses teret - ennek következtében bármely más mágneses térrel, illetve ennek megváltozásával szemben erõt fejt ki. Ennek révén létrejöhet az örökmozgó-építõk és a kevésbé bolondok régi álma: egy mágnes lebegtetése egy másik (szupravezetõ típusú) felett.

A kiállítás során ennek illusztrálására sakkfigurákat lebegtetnek egy asztal felett - sajnos napjaink világversenyein eddig még képtelenek voltak kiiktatni a stabilan álló bábukat, pedig így merõben új értelmet nyerhetne a "függõ játszma" kifejezés. A lebegés kipróbálására sokkal frappánsabb lehetõséget kínál az a mintegy 20 kilós lebegõ korong, melyet saját lábukkal is kipróbálhattak a nagy számban megjelent fiatalok. A napjainkban (és nõk körében is!) ismét divatos, vasalt bakancsok ezúttal is jó szolgálatot tesznek a prezentáció során: egy földön fekvõ ember veséje/lépe már leszakadt volna ekkora rúgásoktól - ám a korong meg se moccant, s remekül bírta a rálépõ s rajta forgó gimnazisták súlyát is.

Ezek után persze könnyen kitalálhatók az ebbõl következõ alkalmazási lehetõségek is: a szupravezetõs vonat stabilan lebeg a mágnespálya felett, stabilitását szabályozó elektronika nélkül is megtartja - sõt, a mozgatásához minimális energia szükséges. Ráadásul az apróbb útakadályokat is kiküszöböli: így át-lebben úton, vízen és kidõlt fán is - igaz, mikrobuszon, kamionon és távolsági buszon már a mostani MÁV-szerelvények is képesek áthajtani, ráadásul szupra- helyett elég hozzá a mostani vezetés is.

Ha áram van

A szupravezetõ anyagok gyakorlati felhasználása persze azon alapul, hogy ebben az állapotban az anyag ellenállása gyakorlatilag megszûnik, s megadón tûri, hogy keresztül-kasul átjárja az áram. Ha viszont nincs ellenállás, akkor a vezeték képes veszteségmentesen is szállítani az áramot, ami által a hatásfok közelíti a száz százalékot - és ez nem mese, Dániában már mûködik egy szupravezetõs kábel, melyen keresztül ötvenezer háztartást látnak el elektromossággal. A szupravezetõk másik, ritkán ismert, ám annál fontosabb tulajdonsága, hogy segítségükkel zárlati áramkorlátozót építhetünk az elektromos hálózatokba. Amenynyiben a szupravezetõben folyó áram erõssége elér egy bizonyos szintet, úgy a szupravezetõ anyag hirtelen (ám reverzíbilis módon) normál állapotba kerül, ezáltal a védendõ hálózatba beiktat egy erõs ellenállást - saját maga személyében. Így túlterhelés vagy zárlat esetén energiakimaradás nélkül üzemeltethetõ tovább egy elektromos berendezés vagy hálózat, aminek a jelentõségét (pl. számítógépközpontok esetén) nehéz túlbecsülni. A nagyon erõs szupravezetõ mágnesekkel ráadásul remekül tisztíthatók bizonyos elegyek - a ferromágneses tulajdonságú (például vastartalmú) szennyezõdések jól kiszûrhetõk az elegyes dzsuvából. A jövõ - mint talán a fent írtakból is kiderült - a szobahõmérsékleten is megvalósítható szupravezetésé, melytõl talán csak néhány lépés választja el e csúcstechnológiában (is) a világ élvonalában járó tudósainkat, esetleg külföldi, szintén tanult kollégáikat. Ugyancsak a világ élvonalába tartozó laikus áramfogyasztóinkat viszont csak mindenféle ellenállás és villanyóra megszûnése nyugtatná meg, lehetõleg a közeli jövõben, szobahõmérsékleten - pláne, ha a plazmafizika újabb eredményei révén a gázóra-leolvasók is örökre egy másik dimenzióban rekednének.

Barotányi Zoltán

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.