Élsport szívroham után

Megrázta magát

Tudomány

A szívsebészet és a sportorvoslás nagy sikertörténete lehet, ha a focista Christian Eriksen folytatni tudja topligás játékos-pályafutását – márpedig minden esélye megvan rá.

A labdarúgóvilág ritka drámája zajlott a tavalyi Európa-bajnokság egyik meccsén: Christian Eriksen, a dánok 29 éves csapatkapitánya a 43. percben összeesett a pályán, s újra kellett éleszteni. Később (már stabil állapotban) kórházba szállították. A mérkőzés két óra késéssel folytatódott, amit egyszerre tulajdoníthatunk a jeles üzleti és sportesemény szigorú versenynaptárának és az eszméletét visszanyerő Eriksen rábeszélőképességének. A labdarúgó azóta egy percet sem töltött a pályán, ellenben kulcsfontosságú beavatkozásnak vetették alá, amelynek során úgynevezett ICD-t (implantálható kardioverter defibrillátort) ültettek belé. Szerződését ezt követően pár hónappal (persze nem azonnal, ahogy elvitte a mentő, elvégre emberség is van a világon) felbontotta klubja, az Internazionale. Arra hivatkoztak, hogy Olaszországban a futballszövetség (a hatályos olasz törvényeken alapuló) szabályai nem teszik lehetővé azok pályára lépését, akik szívimplantátumot kaptak. Más klubokat azonban nem zavart ennyire Eriksen állapota, így az angol első osztályú bajnokság kiscsapata, a Brentford szerződtette a szabadon igazolható dán sztárt. Egyelőre fél évre… Alapos orvosi vizsgálatnak vetették alá, amelybe bevonták az ügyben kissé tamáskodó angol szövetség (FA) szakembereit is. De vajon milyenek az esélyei a folytatásra? Mennyire kockázatos az élsport egy ilyen eszközzel?

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?