Élsport szívroham után

Megrázta magát

Tudomány

A szívsebészet és a sportorvoslás nagy sikertörténete lehet, ha a focista Christian Eriksen folytatni tudja topligás játékos-pályafutását – márpedig minden esélye megvan rá.

A labdarúgóvilág ritka drámája zajlott a tavalyi Európa-bajnokság egyik meccsén: Christian Eriksen, a dánok 29 éves csapatkapitánya a 43. percben összeesett a pályán, s újra kellett éleszteni. Később (már stabil állapotban) kórházba szállították. A mérkőzés két óra késéssel folytatódott, amit egyszerre tulajdoníthatunk a jeles üzleti és sportesemény szigorú versenynaptárának és az eszméletét visszanyerő Eriksen rábeszélőképességének. A labdarúgó azóta egy percet sem töltött a pályán, ellenben kulcsfontosságú beavatkozásnak vetették alá, amelynek során úgynevezett ICD-t (implantálható kardioverter defibrillátort) ültettek belé. Szerződését ezt követően pár hónappal (persze nem azonnal, ahogy elvitte a mentő, elvégre emberség is van a világon) felbontotta klubja, az Internazionale. Arra hivatkoztak, hogy Olaszországban a futballszövetség (a hatályos olasz törvényeken alapuló) szabályai nem teszik lehetővé azok pályára lépését, akik szívimplantátumot kaptak. Más klubokat azonban nem zavart ennyire Eriksen állapota, így az angol első osztályú bajnokság kiscsapata, a Brentford szerződtette a szabadon igazolható dán sztárt. Egyelőre fél évre… Alapos orvosi vizsgálatnak vetették alá, amelybe bevonták az ügyben kissé tamáskodó angol szövetség (FA) szakembereit is. De vajon milyenek az esélyei a folytatásra? Mennyire kockázatos az élsport egy ilyen eszközzel?

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)