Visszhang: film

Amerika Kapitány: Szép új világ

  • SzSz
  • 2025. február 19.

Visszhang

Abban nincs vita, hogy a Marvel a 2019-es Bosszúállók: Végjáték óta nem találja önmagát.

A nagy hősök és velük együtt a nagy nevek többsége meghalt vagy nyugdíjba vonult, az emberek pedig mintha beleuntak volna a több mint két évtizede tartó képregénylázba. De ostobaság lenne az elmúlt évek bukdácsolását csak a „szuperhős-fáradtságra” fogni: az egykor sikert sikerre halmozó képregényes univerzum az elmúlt években saját, egykori hőseit is lejáratta, az újakat pedig vagy képtelen volt felépíteni, vagy egyszerűen parlagon hagyta őket. A mozik mellett ugyanis immár sorozatfronton is támadnak az igazság­osztók.

Így érkeztünk el a Marvel mozibirodalom 35. mozifilmjéhez, amely a negyedik Amerika Kapitány-film, és A Sólyom és a Tél Katonája című sorozat hivatalos folytatása – valójában azonban A hihetetlen Hulk (2008) egyfajta továbbmesélése. A film pedig el is várja a nézőktől, hogy ne csak töméntelen Marvel-tartalmat tartsanak észben, de emlékezzenek egy bukott Hulk-filmre is, amely olyan régi, hogy aki abban az évben született, amikor az kijött, lassan érettségizni fog. Ebben tűnt fel gonoszként Tim Blake Nelson szuper okos Samuel Sterns-e; a zöld szörnyet viszont még Edward Norton (azóta pedig Mark Ruffalo), ’Mennydörgő’ Ross akkori tábornokot, immár elnököt pedig William Hurt (most pedig Harrison Ford) alakította – az ő Hulkká válására kell két órát várnunk, miközben egy politikai thriller keretében a fél Fehér Házat lerombolják.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.