Visszhang: film

Amerika Kapitány: Szép új világ

  • SzSz
  • 2025. február 19.

Visszhang

Abban nincs vita, hogy a Marvel a 2019-es Bosszúállók: Végjáték óta nem találja önmagát.

A nagy hősök és velük együtt a nagy nevek többsége meghalt vagy nyugdíjba vonult, az emberek pedig mintha beleuntak volna a több mint két évtizede tartó képregénylázba. De ostobaság lenne az elmúlt évek bukdácsolását csak a „szuperhős-fáradtságra” fogni: az egykor sikert sikerre halmozó képregényes univerzum az elmúlt években saját, egykori hőseit is lejáratta, az újakat pedig vagy képtelen volt felépíteni, vagy egyszerűen parlagon hagyta őket. A mozik mellett ugyanis immár sorozatfronton is támadnak az igazság­osztók.

Így érkeztünk el a Marvel mozibirodalom 35. mozifilmjéhez, amely a negyedik Amerika Kapitány-film, és A Sólyom és a Tél Katonája című sorozat hivatalos folytatása – valójában azonban A hihetetlen Hulk (2008) egyfajta továbbmesélése. A film pedig el is várja a nézőktől, hogy ne csak töméntelen Marvel-tartalmat tartsanak észben, de emlékezzenek egy bukott Hulk-filmre is, amely olyan régi, hogy aki abban az évben született, amikor az kijött, lassan érettségizni fog. Ebben tűnt fel gonoszként Tim Blake Nelson szuper okos Samuel Sterns-e; a zöld szörnyet viszont még Edward Norton (azóta pedig Mark Ruffalo), ’Mennydörgő’ Ross akkori tábornokot, immár elnököt pedig William Hurt (most pedig Harrison Ford) alakította – az ő Hulkká válására kell két órát várnunk, miközben egy politikai thriller keretében a fél Fehér Házat lerombolják.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.