Visszhang: lemez

Bright Eyes: Five Dice, All Threes

Visszhang

Jonathan Franzen Szabadság című regényében a főszereplő, a szebb napokat látott egykori rocksztár 2002 környékén el­látogat egy Bright Eyes-koncertre, hogy megnézze, hogyan szórakozik a fiatalság.

Bár a főhőst a frontember Conor Oberst kifejezetten taszítja, ahogyan a „mély érzésű, elátkozott művész” szerepében tetszeleg, azt el kell ismernie, hogy a zenekar kiváló koncertet ad. A képzeletbeli este óta eltelt két évtized, az akkor még ifjú Oberst középkorú férfi lett, de elkerülte a hozzá hasonló helyzetből induló zenészek klasszikus útját: nem tért meg Istenhez, és az ivásról sem szokott le. A Bright Eyes ennek megfelelően még úgy sem változott sokat, hogy az énekes pár évre szünetre küldte a zenekarát, hogy szólóban és másokkal kollaborálva próbáljon szerencsét. Eredeti együttesével 2020-ban tért vissza, és a Down in the Weeds, Where the World Once Was nagy­zenekarral kiegészített szerzemé­nyei­vel szépen építgette tovább az életművet. A most megjelent Five Dice, All Threes album inkább a zenekar klasszikus lemezeinek – Lifted (2002); Im Wide Awake, Its Morning (2005)koszosabb indie-folkos hangzásához tér vissza. A zenére nagy panasz nem is lehet, Oberst démonokkal küzdő szövegei viszont tőle szokatlan módon kissé egyenetlenek. Néha mintha csak a szokásos cinikus paneleit puffogtatná az élet értelmetlenségéről, és ennek a lemez bő egyharmada kissé megissza a levét, de szerencsére néhány dalban (Hate, Tiny Suicides, Bas Jan Ader) megmutatja, hogy tudja ő ugyanezt elegánsan és szellemesen is csinálni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szövet

A németországi muszlimok különböző, olykor egymással ellenséges viszonyban álló közösségei a nyugati értékrend elutasításában mélységesen egyetértenek.

Nietzsche halott

Korunk erős realizmuskényszere olykor egészen elfeledteti velünk, hogy bármit csinálhatunk, s csak akkor szab határt a józan ész, ha hagyjuk.

Foglyok

Tizenkét elhantolt falióra, egy jelzőbóját fejfedőként viselő, fűnyíró „ember”, Kádár János VR-szemüveggel – a kiállítás néhány, látszólag össze nem függő darabja.

„Az ukrán hadsereg visszaszerezte a kezdeményezés képességét”

Zelenszkij elnök „győzelmi tervet” mutatott be Washingtonban, előtte komoly átalakításokat hajtott végre a kormányban. Mi áll mindennek a hátterében, merre tart az ukrán diplomácia, ki lehet a jövőben az ukrán elnök kihívója, és milyen hatás várható az amerikai elnökválasztástól? A kijivi Penta politikai kutatási központ ve­zetőjével, belpolitikai szakértővel beszélgettünk.

Három–hat, avagy játszd újra, Kádár!

Ha törik, ha szakad, a következő két évben 3–6 százalékra kell növelni a gazdaság teljesítményét. Orbán Viktor mondatai mögött olyan gondolkodásmód rejlik, amely – ha kissé megkaparjuk a felszínt – kísértetiesen emlékeztet egy letűntnek hitt korra. Annak a kornak nem lett jó vége. Persze, ahogy vesszük.