VERZIÓ 20.: Visszhang

Függőlegesen esik a fény

  • - krusovszky -
  • 2023. november 22.

Visszhang

Ha létezik költői dokumentumfilm, a görög Efthymia Zymvragaki műve egészen biztosan az.

Lefojtott monológok, lírai mondatok, lassú hömpölygés, a természet és az ember kiszolgáltatottsága és esendősége, a régi sebek sajgása hat át minden egyes képet. Adott egy sziget, azaz mindjárt kettő is. Kréta és Tenerife. A rendezőnő az egyikről elmenekül az emlékként is folyton fenyegető gyerekkori traumái elől, hogy sok évvel később megérkezzen a másikra, másvalaki történetébe, amelyben persze a sajátjára talál végül. Hogy mennyi ebben a fikció vagy mennyi a rögvaló, nagy kérdés, hiszen költői térben mozgunk, bármi lehetséges. Egy Ernesto nevű férfi keresi meg a rendezőnőt, hogy forgasson filmet az életéről, amelyet egy regényben is feldolgozott. Ez az élet a családon belüli erőszak elszenvedéséről és elkövetéséről szól. Szinte elviselhetetlen, és alighanem feldolgozhatatlan régi bűnök és fájdalmak kerülnek terítékre. Betegség és félelem, elveszített egyensúly, és késő bánat. Ernesto arcából szinte olvasni lehet, de vajon mit? Közben természetfilmeket idéző látványvilág és lenyűgöző napsütés díszletezi az emberi sorsok sötét oldalát. Mire lehet jutni a fájdalmak és megbánások megosztási aktusán át, alighanem Zymvragaki filmje végső soron erre keresi a választ.

Bár az sem biztos, hogy a megtalált témához a választott lírai filmnyelv az üdvözítő út. A Függőlegesen esik a fény mindenesetre szép film, talán túlságosan is az.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

Közel tíz éve húzódik a balatoni körvasút nagy terve

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, de azóta tizenöt balatoni állomásra még tovább is tart az út, mint korábban.