lemez

Jeff Rosenstock: HELL­MODE

Visszhang

Az amerikai Jeff Rosenstock a 2000-es években Bomb The Music Industry! nevű projektjével vált ismertté, amely a nevéhez hűen kerülte a karrierépítés szokványos útjait.

A punkot a skától a szintipopig az égvilágon mindennel vegyítő BTMI! lemezeit ingyen lehetett letölteni, pólóeladás helyett ingyen stencilezték a rajongók ruháit, a zenekar tagsága állandóan változott, de az is előfordult, hogy Rosenstock csupán egy iPod segítségével adta elő dalait. Az együttes 2014-ben adta utolsó koncertjét, innentől pedig Rosenstock hivatalosan is szólóelő­adóvá vált, de ahogyan sejthető volt, zenéje nem sokat változott, inkább egyfajta logisztikai újratervezés volt ez.

A BTMI!-re jellemző káosz megszűntével Rosenstock lemezei fegyelmezettebbek és koncepciózusabbak lettek, így jóval nagyobb közönséget is tudott megszólítani. A most megjelent HELLMODE hangulatában változatosabb, mint a dalszerző előző lemeze, a NO DREAM, amelyen egy másodpercig sem lépett le a torzító pedálról. Az új anyag keresztmetszete Rosenstock eddigi munkásságának: a szöveghadarós-együttkiabálós himnuszoktól az akusztikus gitáros balladákig a teljes fegyvertárát felvonultatja ezen az albumon, a Liked U Better pedig karrierjének talán legnagyobb slágere. Lendülete és vitalitása még mindig töretlen, és ez akkor is így van, ha az önmarcangolásra hajlamos Rosenstock a szokottnál kissé melankolikusabb az új lemezén.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.