A divathoz mindig is a ragyogás, a gondtalanság, a csillogás szavak kapcsolódtak, a glamourhoz pedig egy vágyott életstílust, attitűdöt társítunk, amit talán a cool kifejezés ír le a legjobban. A kelet-európaisághoz ezzel ellentétes képzeteket kapcsolunk, a magyar fotográfusok azonban meglátták az ellentmondásokban rejlő lehetőségeket.
A kiállítás tizenhét fotográfiai projekten keresztül keresi a választ, hogy mi is az a „kelet-európai esztétika”. Az egyik teremben a divatiparban is dolgozó magyar alkotók munkáit látjuk, a másikban különböző szakemberek fejtik véleményüket a témáról.
A magyar fotográfusok anyagai mellett hosszú bemutatkozó szövegek is olvashatók, amelyeket kínzó végigolvasni, de mégis szükséges, hiszen a képek önmagukban – akármilyen beszédesek és hatásosak – nem tudják elvégezni azt az elemző munkát, mely a kelet-európai esztétika lényegét megragadná. Együtt viszont képesek megteremteni a kelet-európaiság érzetét, ugyanakkor felvetődik a kérdés, hogy vajon milyen valódi tartalommal bír a kelet-európai esztétika keresése a divat szempontjából, és hogy ez nem csupán inkább egy, a nemzetközi sajtó által rövid időre felkapott, de üres téma. Főképp, hogy ezek a képek az alkotók Instagram-oldalán talán jobban is érvényesülnének.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!