Visszhang: könyv

Kérdések és válaszok Budapestről

  • - barotányi -
  • 2024. szeptember 11.

Visszhang

A Kérdések és válaszok című sorozat újabb darabja a tavaly 150 éve alapított Budapestről szól.

 Ignácz Károly szerkesztette, rajta kívül még számos kiváló történész szerző (mint például Bódy Zsombor, Feitl István, Fónagy Zoltán vagy Saly Noémi) jegyzi az írásokat, amelyek segítségével tökéletesen követhető, mikor milyen folyamatok, tendenciák érvényesültek a fővárosban. A várospolitika, a társadalom, a gazdaság, a művelődés vagy éppen az építészet története is bőségesen képviselteti magát a kötetben – frappánsan, tömören, de annál tartalmasabban megfogalmazott szócikkek formájában. Ráadásul a könyv szövete – köszönhetően a kérdés-válasz bejegyzések elrendezésének és a lépten-nyomon előkerülő, ugrálásra csábító hivatkozásoknak – keresztül-kasul átjárható.

A szerzők válaszolnak azon kérdéseinkre, amelyeket gyakorta felteszünk, de olyanokra is, amelyek tényleg csak ritkán jutnának eszünkbe, pedig kulcsfontosságúak. Például arra, hogy mikor honnan bűzlött a főváros, azaz hol szaglottak a város örökké éhes bendőjének megtöltésére rendeltetett sertéstelepek. S ha már az evésnél tartunk: a gyorsétkezdék városában nem érdektelen tudni, hogy mi a különbség – történeti és etimológiai értelemben – a bodega, a büfé és a bisztró között. A bűn tanyái, a város építészeti jellegzetességei, a kultúra számos tere éppúgy terítékre kerülnek, mint mondjuk a sport szentélyei: aki eddig nem tudta, itt könnyedén utánanézhet annak is, mettől meddig adott helyet a Népstadion kettős rangadóknak.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.