Visszhang: könyv

J. Kovács Judit: Kerekítő manó és a hullócsillagok

Visszhang

A sorozat legújabb darabjában négy rövid mesét olvashatunk Kerekítő manóról és legjobb barátjáról, Kacska macskáról.

Az évszakokhoz kapcsolódó történetekben a karácsony és a húsvét is előkerül ugyan, ám a történetek nem az ünnepek köré szerveződnek. A tojásfestésnél sokkal lényegesebb ugyanis, hogy hogyan alakul ki jégvirág az ablakon, s miért nem érzi jól magát a házban a fészekből kipottyant feketerigó-fióka. Hőseink azt is megtanulják, hogy hullócsillagokra várni bizony kiszámíthatatlan program, hiszen a csillagok „maguk sem tudják, hogy ki marad, és ki megy”, egy varázslat pedig csak akkor ér valamit, ha másokon segíthetünk vele. A többi szereplő is érdekes, például az Erdő Csendje, aki a „csigavonulást, makkpottyanást, gombakalap-igazítást” hallgatja.

A meséket itt-ott mondókák színesítik, igaz, ezek beépítése kissé esetleges. Sokkal izgalmasabb viszont, hogy néhol a prózai szakaszok is rímelnek, arról nem is beszélve, hogy a szöveg végig könnyen érthető, mégis nagyon szép képekkel dolgozik: „A gesztenyeszemű, avarhajú Ősz már napok óta vendég volt a környéken, csak úgy hullottak szeméből a nagyobbnál nagyobb könnycseppek.” Egymást érik a leleményes nyelvi játékok („a hét kicsike csak csivitelt”; „Kacska macska az ecsetekkel pepecselt”), a kreatív szóösszetételek és a hétköznapi beszédből egyre inkább kikopó, választékos kifejezések, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a gyerekek szókincsének fejlesztéséhez. Mindezt jól egészítik ki Kállai Nagy Kriszta igényes illusztrációi.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.