Visszhang: könyv

Liz Climo: Anya, anya, anya – Kis könyv anyukáknak

Visszhang

„Mi volt előbb, te vagy a tojás?” – kérdezi a csibe a tyúkot a képeskönyvben, a kis amerikai borz (Taxidea taxus) pedig azt akarja tudni az anyjától, hogy ők miért ilyen büdösek.

A polip az egyik képen frissen kötött nyolckarú, szívecskés ruhát mutogat, a másikon eteti a gyerekét, tartja az ételes edényt, az alvós macit, a csörgőt, a könyvet, és mosogat is. A képregényrajzolóként ismertté vált Liz Climo a közösségi oldalak antropomorfizáló állatos videóin ironizálva mutatja be az anyaszereppel járó kihívásokat, a gyermek kapcsolatát az anyjával a csecsemőkortól az elszakadásig. Egyszóval: vannak ezek a természetes, törvényszerűen jelentkező problémák, és ezeket érdemesebb inkább viccesen megközelíteni. Amikor a terhesség hosszú idejéről van szó, a 22 hónapig vemhes afrikai elefántot látjuk, a túl fiatalon vagy idősen anyává vált ismerősre pedig koala, illetve bálna képében is lehet gondolni. A gyűjtemény elmegy az illusztrált mesekönyvek között, kéznél van, ha az űzött-nyúzott anyuka meseolvasás után még látni akarná, ahogy a kis lajhárra rászól az anyja, „lassabban!”. De azért a mondatokból, szavakból, amelyek összefűzik a képeket, szomorúság is érezhető. Az előszó – elolvasni annyi időbe telik, mint átlapozni a könyvet – említi, hogy a szerző huszonkét évesen elveszítette édesanyját. Amikor a lánya megszületett, leste, hogy kire emlékeztet, és nem látott hasonlóságot, de saját szavaiban, gesztusaiban ráismert az édesanyjára.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.