Visszhang: könyv

Marc-Uwe Kling: Takonypóc hercegnő

Visszhang

Nem szokványos hercegnős mese az ostoba és hencegős Takonyházy Marcsa története.

E beképzelt leányzó egy nap a nagy esőben ahelyett, hogy segítséget nyújtott volna egy koldus lánynak, inkább kicsúfolta és kinevette. Igen ám, de az a leány valójában egy kis boszorkány volt, aki megbüntette ezért a hercegnőt: megátkozta a gonosz Marcsát, akinek így már nemcsak a neve, az arca is takonnyá változott. Így lett az egyébként sem túl szép Takonyházy Marcsából takonypóc, aki innentől bujkált az emberek elől, sírt, toporzékolt. Apjával jobb híján azt találták ki, hogy férjhez megy, hátha a névváltozással megváltozik undorító kinézete is. Kiválasztotta hát magának Marcsa a sok furcsa alak közül, a nevek és rangok mámorában McBuggyant bárót, aki örömmel el is vette őt feleségül.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.