Visszhang: könyv

Markó Béla: Autóbusz Kufsteinba. Újabb versek

Visszhang

A címadó versben egy profán motívum indítja el az asszociációs láncot.

A Marosvásárhelyre a rendszerváltást követően került négy kiszuperált osztrák autóbusz változatlanul hagyott felirata (Kufstein). A lírai beszélő nemcsak a magyar irodalom – Kazinczy, Batsányi, Verseghy költészete megjelölte – emblematikus teréig, hanem a közösségi emlékezet más fontos állomásaiig (Mohács, Világos stb.) nyit képzeletbeli utakat, miképp más palimpszesztjeivel (például: Válasz Csokonainak) regionális, erdélyi kötődéseket és mitológiákat értelmez újra. Hat fejezetbe rendeződnek a szövegek, amelyek közül az első a pillangótoposzt (Pillangóhatás) működteti, míg a záró ciklus a „hattyúdal” (Hattyúhús) szimbóluma köré szervezi a verseket. A kettő között a Tettenérés, a Belül maradni, a Felejtés és a Legyező című ciklusok verseit találjuk.

Azt már a kötetnyitó Életrajz szonettben tudatosítja bennünk, hogy önreflexív versekről van szó, amelyek elsősorban a versbeszéd kérdéseire reflektálnak. Hamar kiderül az is, hogy a korábbi „szonettlíra” az életmű domináns élményeit elmondó „áradás” mögé kerül. A versek szerveződéséből kivehető még egyfajta „laza” kronológiai váz is, amely a „hogyan lettem költő” gyermekkorélményétől az összegző, történelemre és hagyományra reflektáló poémákig vezet. De összességében az a kérdés merül fel a kötetet olvasva, hogy megszólító erejű-e ezeknek a verseknek a világa, ha Markó költészetét nem csupán egy-egy folyóiratközlést, hanem a teljes eddigi életművét ismerve olvassuk?

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.