Visszhang: film

Mrs. Harris Párizsba megy

  • 2022. október 19.

Visszhang

Mi tesz boldoggá egy nőt? Hát egy szép ruha, ugyebár. 

Mit tesz hát a (késő) negyvenes éveiben járó angol háztartási alkalmazott a múlt század (késő) ötvenes éveiben, amikor nagyobb összeghez jut (a totónyereménynek örülni kell, a háborúban eltűnt férje után kifizetett évtizednyi özvegyi járulék miatt szomorkodni)? Párizsba utazik, egyenesen a legelitebb szalonba, hogy pompás estélyi ruhával lepje meg magát, amelyet majd felvehet a kisvárosi kultúrház báljában. Az öntudatos Hamupipőke természetes jósága jutalmaként (és furfanggal megkerülve a proli betolakodót tűrni nem akaró igazgatónőt) be is jut előbb a Dior cég zártkörű divatbemutatójára. Ott elkészítik neki a legexkluzívabb ruhát, meghódít egy mindig virágcsokorral közlekedő márkit, valamint a legszebb modell pótanyukája lesz. De nem ez a tündérmese. Hanem az, hogy az elitizmusa miatt tönkremenni készülő neves cég elbocsátott varrónőinek élén sztrájkot kezdeményez, és ő, a takarítónő ad üzleti tanácsot magának möszjő Diornak. Franciáknak magyarázni, hogy mi a sztrájk, kábé olyan formabontás, mint amikor egy hetvenes évekbeli román kalandfilmben a Vadnyugatra keveredett oltyán atyafiak egylövetű felhúzós mordálya lenyomta a Coltot, és a puliszka élvezetére tanították a sztékhez szokott banditákat.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.