Visszhang: animációs film

Nimona

  • SzSz
  • 2023. július 26.

Visszhang

A jobboldal hosszú évek óta köpőcsészének használja a Disneyt úgymond a woke-sága miatt.

Nem tetszett nekik, hogy A kis hableány élőszereplős változatának főszereplője színes bőrű, s az is kiakasztotta őket, hogy a mesevilágban még nem üldözik úgy az LMBTQ-ideológiát, mint például itthon. Épp ezért meglepőnek tűnhet, hogy a Nimona épp a Disney konzervativizmusa miatt kötött ki végül a mozik helyett a streamingen: egyszerűen megtiltották, hogy ND Stevenson képregényének animációs adaptációjában két férfi hős csókot váltson.

A Netflix kapva kapott az alkalmon, és megvásárolta a félkész produkció jogait – ám a Nimona ettől nem vált merészebbé vagy provokatívabbá; egyszerűen hagyták, hogy az alkotók úgy meséljék el a történetet, ahogyan eredetileg akarták. Eszerint egy elképzelt világban járunk, ahol egy középkori gondolkodású uralkodó trónol, a rendre pedig lovagok vigyáznak, miközben mindenki okostelefont használ, a kapuk pedig lézerszkennerrel nyílnak. Az ezeréves szabály szerint csak nemesvérűek válhatnak lovaggá, ám a hagyományt eltörlik, így a bátor hétköznapi – és meleg – hős, Ballister is lehetőséget kap. A koronázás azonban balul sül el, a királynő meghal, őt pedig gyilkossággal vádolják. Egy lázadó alakváltó tini, Nimona siet a segítségére, hogy felgöngyölítsék, ki felelős a bűncselekményért.

A gyönyörű animáció a várakozásoknak megfelelően az elfogadásról és arról szól, hogy mindenki megérdemli a szeretetet és a megbecsülést – mindezt ugyan a szokásosnál is laposabb humorral, de kétségkívül eredeti figurákkal vezetik elő.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.