Visszhang: animációs film

Nimona

  • SzSz
  • 2023. július 26.

Visszhang

A jobboldal hosszú évek óta köpőcsészének használja a Disneyt úgymond a woke-sága miatt.

Nem tetszett nekik, hogy A kis hableány élőszereplős változatának főszereplője színes bőrű, s az is kiakasztotta őket, hogy a mesevilágban még nem üldözik úgy az LMBTQ-ideológiát, mint például itthon. Épp ezért meglepőnek tűnhet, hogy a Nimona épp a Disney konzervativizmusa miatt kötött ki végül a mozik helyett a streamingen: egyszerűen megtiltották, hogy ND Stevenson képregényének animációs adaptációjában két férfi hős csókot váltson.

A Netflix kapva kapott az alkalmon, és megvásárolta a félkész produkció jogait – ám a Nimona ettől nem vált merészebbé vagy provokatívabbá; egyszerűen hagyták, hogy az alkotók úgy meséljék el a történetet, ahogyan eredetileg akarták. Eszerint egy elképzelt világban járunk, ahol egy középkori gondolkodású uralkodó trónol, a rendre pedig lovagok vigyáznak, miközben mindenki okostelefont használ, a kapuk pedig lézerszkennerrel nyílnak. Az ezeréves szabály szerint csak nemesvérűek válhatnak lovaggá, ám a hagyományt eltörlik, így a bátor hétköznapi – és meleg – hős, Ballister is lehetőséget kap. A koronázás azonban balul sül el, a királynő meghal, őt pedig gyilkossággal vádolják. Egy lázadó alakváltó tini, Nimona siet a segítségére, hogy felgöngyölítsék, ki felelős a bűncselekményért.

A gyönyörű animáció a várakozásoknak megfelelően az elfogadásról és arról szól, hogy mindenki megérdemli a szeretetet és a megbecsülést – mindezt ugyan a szokásosnál is laposabb humorral, de kétségkívül eredeti figurákkal vezetik elő.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.