Visszhang: lemez

Nite Jewel: No Sun

  • - minek -
  • 2021. szeptember 1.

Visszhang

Négy év telt el a Los Angeles-i Ramona Gonzalez, ismertebb nevén, Nite Jewel előző, Real High című albumának megjelenése óta.

A popművész azóta átesett egy fájdalmas válási procedúrán (a szintén zenész Cole M.G.N. hosszú ideig alkotótársa is volt), és elkezdte muzikológiai tanulmányait az UCLA-n. Valószínűleg mindkét tapasztalat befolyásolta új lemezének, a No Sunnak az elkészítésében, amely a más életébe akaratlanul belefülelő zenehallgató számára is élvezetes formája a traumák feldolgozásának.

Nite Jewel hosszú időn át finomította azt a receptet, hogy hogyan lehet pókhálószerű elektronikai rétegeken átszűrni r&b/funk inspirációit, és ebből egy valószerűtlenül álomszerű hangképet létrehozni, de ehhez sokat hozzátett különleges, fátyolos orgánuma is. A fél tucat alkotótárs – többek között Julia Holter vagy a szaxofonos Brian Allen Simon – közreműködésével elkészített No Sunon a szomorkás, szakítós számokhoz markánsabb énekhang dukál. A soul, a jazz, a hiphop, sőt a soft rock elemekből finoman szublimált, ismerősen ismeretlen zenei textúra mögött olyan popszámok rejtőznek, amelyek megejtő közvetlenségét az alkotó ravasz elidegenítő eszközökkel palástolja. Tudja, hogyan kell izgalmasan váltani, furcsa ritmusokkal, tétova hangszerfutamokkal kizökkenteni merengéséből a kellőképpen elringatott befogadót. A Before I Go lüktetésétől az absztrakt elektronikus avagy „intelligens tánczenei” hangképeket beúsztató No Escape-ig Nite Jewel nyolc számban és sokféle módon öntötte zenébe a csalódás fájdalmát, az elmúló érzések melankóliáját.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.