Visszhang: lemez

Puccini: Love Affairs / Jonas Kaufmann

Visszhang

Promiszkuis áriaműsor – szopránok jönnek és mennek, Jonas Kaufmann pedig egyikre sem szentel több időt negyedóránál.

A kíséretet a bolognai Filarmonica del Teatro Comunale rögzítette Asher Fisch vezényletével, a szerelmi duettek énekesei pedig Salzburgban, Berlinben, Bécsben és Stockholmban találkoztak.

Az 55 éves Kaufmann most sem kevésbé meggyőző szerelmes, mint eddig bármikor. A hangja tele van energiával, noha sosem volt olyan napsütéses, mint másoknak az olasz repertoárban, de nem is maradt adós kifejezésben és erőben. A Puccini-operákban mindenféle affér előfordul: Pinkerton látszólag szereti a Pillangókisasszonyt, Des Grieux gróf igyekszik nem elcsábulni Manon felé, míg Rodolfo és Mimì között a szerelem őszinte. A hat énekesnő egyikére sem lehet komoly panasz, de Anna Netrebko masszív vibratójától Manonból matróna lesz, a Scalában kinevelt dél-afrikai származású Pretty Yende pedig csak rutinból hozza Mimìt (Bohémélet). Sonya Yoncheva viszont még megszokásból is csodás Tosca. Maria Agresta különösen törékeny Cso-cso-szán, a litván Asmik Grigorian pedig megindító Giorgetta és Luigi kettősében (A köpeny). Talán Malin Bystrom fátyolos vocéja ragad meg legkevésbé (A Nyugat lánya). De mégse felejtsük el, hogy egy ilyen lemez örök recept alapján készül – népszerű áriák nagy nevektől –, és nem mellékesen azt üzeni az utóbbi időszak vegyes színpadi kritikái után: Kaufmann még mindig itt van, és nincs nála jobb.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.