Lemez

Actress: Ghettoville

  • Lang Ádám
  • 2014. március 6.

Zene

Darren Cunningham a 2010-es, második Actress-lemez (a Splazsh) bass musictól áthatott, finoman játékos technójával lett az előremutató elektronikus zenét kedvelők titkos sztárja.

A techno megújítása után aztán nagyszabású művészi koncepciók, műfajokon átívelő zenei formák felé kezdett fordulni. A 2012-es nagybetűs Művön, az Elveszett Paradicsom ihlette R.I.P.-en a techno inkább már csak a hozzáállásban volt jelen: innentől Cunninghammel már mint valódi kortárs művésszel számolhattunk.

A friss interjúkból arra lehet következtetni, hogy a Ghettoville a végül négyfelvonásos Actress-projekt utolsó epizódja lesz. Ahhoz, hogy megérthessük, az első Actress EP-re, a 2004-es, grime-os hatásokat is mutató No Tricksre és a 2008-as debüt, a szűkös otthoni környezetben készített Hazyville nyomasztó tereire kell visszagondolni. A műfaji truváj és a nagybetűs művészet után ugyanis a következő lépés a szociális beágyazás lett Actressnél. A Halott ember filmzenéje ez városi, de nem kevésbé kietlen környezetben. Gyerekkorának tájait, lepattant negyedeit járják be a lassan cammogó, destruált ipari trekkek - elszórva egy-két meglepően szép pillanattal, hol az r&b, hol a szintipop felé kilengve. Ezekből az elpuhulásokból azonban nem ártott volna több, mert összességében a Ghettoville realista ihletésű rideg monotóniája célját téveszti: a kilátástalanságot és az unalmat nem feldolgozza, hanem csak megismétli. Ennek ellenére Cunningham Actress-sztorija az elektronikus zene egyik, vívmányaiban és következetességében is szép fejezete lett.

Ninja Tune, 2014

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.