Lemez

Bogarat a fülbe

The Bug: Angels & Devils

  • - minek -
  • 2014. november 2.

Zene

Kevin Martin a brit zenei élet jeles veteránja – legfeljebb felállásukban hagyományos együttesei és vegyes műfajú, rendre rendhagyó produkciói felsorolására kevés lenne az oldal. Sok más mellett azért is övezi jelentős respektus Martint, mert kivételes szenzibilitásának köszönhetően előjelezte a kétezres évek basszusközpontú zenei robbanását – ebből a szempontból is érdemes újrahallgatni a még 1995-ben összerakott, remek Macro Dub Infection című válogatást (meg annak folytatását). The Bug néven 1997 óta adja ki a maga dub, hiphop, dancehall, grime, indusztriál s idővel dubstep beütésű zenéit. Mostanáig négy albumot publikált: a 2008-as London Zoo például szinte újradefiniálta az elektronikus tánczene eme formabontó, szinkretikus és kissé sötét tartományát. A frissen megjelent, beszédes című Angels & Devils egyszerre retrospektív és előre tekintő. A zenei hatások, idézetek, az általa is kiötlött/favorizált lelemények valóságos gyűjteménye – mindez a Martinra oly jellemző, egyedi kézjegyekkel prezentálva. Remek album, ahol szinkronban és egymást követve lehet jelen a törődött szépség és az ihletett zenei brutalitás. A lemezt jó eséllyel lehet két térfélre osztani, bár ahogy az első fele sem egyértelműen angyali, úgy a második adagtól sem kell feltétlenül elkárhozni: rengeteg oda-vissza utalás köti össze ez egyes részfejezeteket. Egy szinte megkapó számmal, a Liz Harris (alias Grouper) vokálján elővezetett triphopos Voiddal indul az album: finom lüktetés és szinte éteri foszlányokra hulló énekhang jellemzi, amihez képest persze minden további folytatás erősnek hat – de az Inga Copeland fátyolos, füstös tónusát kihasználó Fall azért hangulatilag is tökéletesen kapcsolódik a felütéshez. A pattogós tempó a Miss Reddel lemezre vett Mi Losttal indul – az ízes jamaicai zsargonban elővezetett kántálás lecsengve visszhangzik később a Gonjasufi által felsuttogott Save Me-ben. De utána nincs irgalom: hat igazi röfögős-recsegős istennyila jön a grime-hagyomány legszebb perceit felidéző, géppuskaszerű alapokkal, mikrofonba köpött-üvöltött szavak kíséretében – az e tekintetben vezető bűnelkövető Flowdan mellett hallatja hangját a régi munkatárs Warrior Queen, Manga és Stefan Burnett a sajnos már nem létező Death Grips duóból. A személyes és társadalmi természetű dühtől, no meg káromkodástól kicsattanó sorok, a zenés kutyaugatással kísért kopogós rímek hallatán voltaképpen jólesik a lemez majdnem simogató elejére ugratni – ebből a szempontból a Bug-album egy látszólag önmagát tápláló, tökéletes zenei perpetuum mobile.

Ninja Tune/Neon Music, 2014

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.