mi a kotta?

Északi csillagok

  • mi a kotta
  • 2024. január 31.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2024/5. hétre

„Gondolatban gyakran a házasságunk korai időszakán időzöm, amikor a szerelmünk egyre csak nőtt. Mesés kincseim nekem az ön kompozíciói, amelyekben mindig megtalálom, amit keresek. Mintha valami nagyszerű erőnek vetném alá magam, akár a régmúltban az emberek alávetették magukat, testüket és lelküket a vallásnak.”

Így írt a zeneszerző Jean Sibeliusnak a felesége, Aino Järnefelt. Hatvanöt évet éltek le együtt, több mint ezer levelük állítólag olyan intim részleteket tartalmaz, hogy nem is tették közzé azokat a nagyközönség számára. Ez nem ronthatja étvágyunkat a finn géniusz zenéje iránt. A Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa közös „maratonján” ebben az évben az északi romantikus zeneszerzők, a norvég Grieg, a dán Nielsen és Sibelius művei kerülnek középpontba. Aligha van módunk felsorolni a fellépők hosszú listáját: a Rádiózenekar, a Danubia Zenekar, a Pannon Filharmonikusok és természetesen Fischer Iván főszervező együttese is koncertet ad, ahogy Ránki Fülöp zongoraművésszel és Miah Persson svéd szopránénekesnővel is találkozni lehet majd ezen a vasárnapon. Este a Fesztiválzenekar Sibelius I. szimfóniájával zárja ezt a kalandos napot (Müpa, február 4., délelőtt tíz órától).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.