Feltámadás - Paul Simon: Surprise (lemez)

Zene

Az igazán meglepetést keltő könnyűzenei lemezek mostanában az öregek privilégiumai.

Az igazán meglepetést keltő könnyűzenei lemezek mostanában az öregek privilégiumai. Legyen elég az utolsó Johnny Cash-lemezre utalni (A The Man Comes Aroundon újraértelmezett Nine Inch Nailstől mindenkinek leesett az álla), vagy a Las Vegas-i bugyrokból előlépő Paul Ankára (aki a Rock Swinggel ötven évvel ezelőtti sikerét fényezte újra), és akkor Neil Diamond életével számot vető korongjáról (12 Songs) nem beszéltünk.

Igaz, Paul Simon még "csak" hatvanöt éves, és láthatóan jó egészségnek örvend, de az utóbbi tizenöt évben mindössze két albumra futotta neki. Ráadásul a Graceland (1990) galaktikus sikeréhez a You're the One (2000) sehogy se volt fogható. Igaz, jól startolt a Billboardon, csak az USA-ban több mint félmillió példányban kelt el, de inkább a legendának szólt ez, mint a produkciónak. Ahogy a Grammy-életműdíj is... "Oké, öreg, csináltál még egy nyugdíjba vonuló lemezt, köszönjük szépen, szevasz..." És az öreg mintha nem is csinált volna problémát ebből.

Hanem aztán, valamikor tavaly "áramütésszerű" dolga akadt Brian Enóval. A producer-kütyümestert az 1981-es Rhythm of the Saints című közös munkájuk óta ismerte, s mint tudjuk, Eno az utóbbi harminc évben - a U2-tól a Talking Headsen át a Depeche Mode-ig - sok helyen hagyta súlyos keze nyomát. Most pedig Paul Simon reaktivátorává vált.

Mert a Surprise igazi meglepetése az, hogy Simon ezzel újra a könnyűzene élmezőnyébe került. A kissé csoszogós You're the One-hoz képest a Surprise egy lendületes, ügetős darab. Olyannyira, hogy mérget rá: az Everything About It Is A Love Song és a Sure Don't Feel Like Love meg-megpörgetett ütemváltásai "klónozásra" fognak kerülni.

Simon dalszövegeire a (nálunk Cseh Tamás védjegyeként ismert) "regényrészletként" ható terjedelem és prózaiság jellemző. Az egyetlen kivételt az Another Galaxy jelenti, melynek rövidre szabott textúrájára Eno jól ráeresztette az elektronikát. A gitár persze akkor sem került le Simon nyakából, de azért nem kérdéses, hogy "motorikusan" lett a jelenkor igényeihez kalibrálva ez a produkció.

A Surprise cseppet sem öreg, s a legkevésbé sem unalmas album. Talán nem lesz olyan sikere, hogy egy koncertre újra megtöltse a Central Parkot (mint a Graceland 1991-ben), de innentől az lenne meglepő, ha Simon mágus következő "feltámadására" újabb öt-tíz évet kellene várnunk.

Warner, 2006

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.