mi a kotta?

Hasznos medálok

  • mi a kotta
  • 2022. augusztus 17.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2022/33. hétre

„Oly népszerű vagyok itt, hogy az emberek odajönnek hozzám az utcán, és azt kérdezik: »Grieg úrhoz van szerencsém?« A koncerten két királynő is jelen volt. Üdvözöltek, köszönetet mondtak és reményüket fejezték ki, hogy megkapom az Oranje-Nassau ház becsületrendjét. Ha igazán ismer, tudja, mennyire boldoggá tettek ezek a hasznos rendek és medálok, amelyek nélkül dísztelen lenne a kabátom.”

Így írt holland kirándulásáról Edvard Grieg, akit talán igazságtalanul, de már saját kora is mindig a kismesterek közé sorolt. Első élet­rajz­írója hosszan ecsetelte külsejét, fényes homlokát, kíváncsian mozgó szemöldökét, tömpe, apró orrát, hogy aztán pusztán fizimiskája alapján levonja a következtetést: „a halánték egy álmodozóra utal, a száj és az áll pedig erős életkedvről árulkodik”. Hogy mennyire helyénvaló a külsőről a belsőre következtetni, abba most hadd ne menjünk bele; az viszont igaz, hogy Grieg zenéjét finom humora, kis dolgok iránti lelkesedése és szerénysége teszi ellenállhatatlanná. A kis formák mestere volt, de ki merészelné azt állítani, hogy kicsinységekből lehetetlen tekintélyes életművet alkotni? A Liszt Ferenc Kamarazenekar a szerző jól ismert és szeretett Holberg-szvitjét adja elő a Zempléni Fesztiválon. Tfirst Péter koncertmesterrel az élen elhangzik a cseh származású, ötvenes zeneszerző, Pavel Fischer 3. vonósnégyese, a klarinétos kortárs, Jörg Widmann szédítő energiájú 180 Beats Per Minute című kompozíciója és Csajkovszkij Vonós­sze­re­nád­ja is (Tokaj, Paulay Ede Színház, augusztus 20., hét óra).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.