Helyszűke - Ferkai András: lakótelepek (A mi Budapestünk)

  • - kovácsy -
  • 2005. október 6.

Zene

Lassan tizenöt éves lehet már ez a sorozat: egyik, ha nem az első kötetének, Bodor Ferenc Pesti presszók című munkájának poétikus darabjai itt, a Narancsban jelentek meg először.

Lassan tizenöt éves lehet már ez a sorozat: egyik, ha nem az első kötetének, Bodor Ferenc Pesti presszók című munkájának poétikus darabjai itt, a Narancsban jelentek meg először. Az a könyv, mint ahogy az italboltok, borozók világába kalauzoló Rövidlépés (szerző: Kocsis Irma álnéven Lábass Endre) is, részben már nem létező helyszíneket, nagyjából elpusztult életérzéseket, hangulatokat őriz.

Immár negyven kötetével szinte egy új, átfogó címszavakkal operáló Budapest-lexikonná kezd összeállni a főváros gondozásában megjelenő "A mi Budapestünk". A vékonyka könyvek külleme átalakult - az új borító felől nézve a pár évvel korábbi amolyan hirtelenkedő, rendszerváltásos-régiesnek tűnik. Az új, szürke tónusú alapdizájn, a matt színek komolyabb külsőt adnak. A kötetek egy része az emelkedettet, a különlegeset, a művészettörténeti szempontból "értékeset" mutat-ja be: templomokat és palotákat, portálok, oromzatok díszeit. Nem annyira látványosak, de izgalmasabbak a mindennapi élet kevéssé feltűnő színterei: az említetteken túl a gyárépületek, a parkok vagy a sporttelepek. Az évek során külön kiadványok mutatták be közülük a leginkább figyelmet érdemlőket. És ebbe a vonulatba illeszkedik a lakótelepeket ismertető kötet is.

Aki megtalálja Dél-Budán az Ajnácskő utcát, különös, zárt világra bukkan a Déli összekötő vasúti híd és a Déli pályaudvar felé kettéágazó vasútvonal háromszögében. A síneket elvadult növényzet takarja, hátul a fűbe vész a Hamzsabégi út utolsó métereinek kockakő burkolata. Az egymás mögött sorakozó, ívben görbülő épületek vakolata enyhén szólva kopottas, az erkélyeket a legváltozatosabb módon alakították át a lakók: van, amelyiket elfalazták, van, ahol fa- vagy üvegburkolattal tették a lakás részévé, máshol eredeti állapotában szolgál rakodótérként. A szükségmegoldások szűkösséget sejtetnek, és valóban: 36, illetve 47 négyzetméteres lakások épültek itt a negyvenes évek legelején. Lakókonyha két hálófülkével - ez volt a legszegényesebb megoldás. Ínséges lehetőség az ínséges viszonyok között. Az eltelt hatvan év azonban még ennek a szinte nyomorszéli, magába zárt mikrovilágnak is adott bizonyos patinát, a reménytelenség hangulatát pedig a párhuzamos épületek koncentrikusan ívelt vonalvezetése oldja (meg a néhány újabb jármű a házak között). A tervezett épületegyüttes nem készült el teljesen, a fürdő és egy üzletház viszont megépült.

A kis lakótelep a maga sajátos módján mindenképpen látványosság, múltbeli - és mai - léthely-zetek körvonalait sejtető, találga-tásokra biztató különlegesség, amelyről aligha adnak hírt a bédekkerek. Hírt ad róla viszont ez a könyv, amely ha nem is taxatív teljességgel, de a különböző megoldások időbeli sorozatán végigpásztázva teljesnek tűnő sorozatát adja a lakóteleptípusoknak. Egyedül a szinte barakk jellegű telepek (Salgótarjáni út, Aszódi út stb.) hiányoznak - egyáltalán, a nagyszámú MÁV-lakás mintha kívül rekedt volna Ferkai András látóterén.

"A félemeleten kaszinó volt a tisztviselők számára, az ezer férőhelyes nagyteremben színházi és mozielőadásokat, ünnepségeket tartottak. A karzaton elhelyezett zenegép a kívülről bejáró munkásokat szórakoztatta, miközben reggelijüket fogyasztották műszak előtt. Az épületben munkás önképzőkör működött tizennégyezer kötetes könyvtárral, klubok, előadó- és tanfolyamtermek segítették művelődésüket." A MÁV gépgyárának, a Mávagnak a Vajda Péter utca mentén húzódó lakótelepén, annak is a hatalmas közösségi épületében vagyunk. (Az atyáskodó gondoskodás egyszer-re meghitt és szorító hangulatát árasztja ugyanezekből a század eleji évekből a gázgyári lakótelep az aquincumi romok mögött.)

A későbbi nagy lakótelep-kijelölések részben a középosztályi igényekre méretezett nagyobb, városias lakóterek, részben egyfajta vidékies-kertvárosias szellemiség jegyében fogantak. (Az első világháború és Trianon után vagyunk, amikor az elcsatolt területekről az anyaországba menekült tömegek hatalmas nyomást gyakoroltak a lakáspiacra.) Az előbbi vonulat példái, az esetenként 90-100 négyzetméteres alapterületet is elérő tisztviselőlakások részben a főváros, részben bankok vagy az OTI (társadalombiztosító) finanszírozásában épültek - főleg Budán, de a Ferencvárosban is. A kertes lakónegyedek Albertfalvától Angyalföldön át Kőbányáig a főváros akkori határvonala mentén kezdtek épülni a harmincas években - a többnyire típustervek alapján itt épült házak is meglehetősen kis alapterületűek voltak.

A lakótelep fogalma a háború után továbbra is magában hordozta a szűkösség hangulatát. A szerzőnek nem volt rá tere, hogy kitérjen a nagy hirtelen, szervetlenül összeálló, kisvárosnyi tömegek mindennapi életére is, de az ily módon megalapozott kedélyállapotot tovább árnyalta a silányság, a hanyagul elvégzett munka következményei által okozott bosszúság.

A lakótelepek tervezői igyekeztek nem csupán az építési ésszerűség rációja szerint dolgozni - a József Attila-lakótelep beépítése például a szocreál merevségét követő oldódás jegyében lehetett szeszélyesebb az addig megszokottnál. Amikor viszont a hatvanas évek közepétől megjelenik a paneltechnológia, a gyors és olcsó kivitelezés szempontjai az emberléptékű esztétikai megfontolások fölé kerekedtek. Így épültek föl Kelenföldtől Dél-Pesten át Újpalotáig azok a monstrumok, amelyek széles sugárútjaira mindhiába vizionáltak hullámzó, kirakatok előtt lelkesen gesztikuláló embertömeget az építészek. Hogy az élet másként alakult, az nem feltétlenül az ő tévedésük. Ki tudja, nem érzünk-e előbb-utóbb több tartalmat még az egykori életidegen közösségvíziókban is, hisz azok legalább utcában és boltokban gondolkodtak, és nem plazákban, szórakoztató kombinátokban.

Városháza, Budapest, 205, 78 oldal, ár nélkül

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.