Két húron - Peca: Calle Cartagena 211; DJ Bootsie: The Silent Partner (lemez)

  • - minek -
  • 2005. szeptember 15.

Zene

Nagy örömmel jelenthetjük: továbbra sem állnak le a zenekészítéssel tehetséggel és jó zenei ízléssel megvert véreink - sorra készülnek a jobbnál jobb lemezek.
Kár, hogy ezekből vajmi kevés jut el a mainstream médiáig, ennek megfelelően a közönség javarészt csak élő fellépéseik alkalmából találkozhat e produkciókkal. Hatványozottan vonatkozik ez első kiválasztott pozitív példánkra, a Pecára - elvégre az egyik legjobb koncertzenekarról beszélünk, mely immár meglehetős rajongótáborral s egy több mint háromnegyed órás hanghordozóval (Calle Cartagena 211) is bír -, utóbbi méltán érdemli meg a b. közönség figyelmét. A Peca kiváló zenészeinek (a zenekarvezető, fuvolás/vokalista/stb. Gábos Barna, a gitáros Kardos Dániel, a basszer Vajdovich Árpád, a dobos Ballay Gergő, az ütőhangszeres Mogyoró Kornél és Luis Alberto Castillo Osorio) képzeletét érezhetően a latin-amerikai zenék és a mifelénk hagyományos, nagyvárosi (vagy már régen beépült) populáris zenék találkozása ihlette meg. És persze azt sem felejthetjük el, mennyire inspiratív közvetlen környékünk hagyatéka: ennek megfelelően a Peca számaiban egymáshoz simulva, egymásnak mintegy feleselve ott figyelnek a latin-amerikai, spanyol cigány vagy éppen balkáni elemek, mindez rockkal, dzsesszes improvizációkkal vegyítve, néha reggae-lüktetésbe csomagolva. A szépen felépített kompozíciók szép, fokozatos ritmusváltásokkal, mondhatni rafinált ravaszsággal húzzák be a csőbe a hallgatót, aki egy idő után csak annyit vesz észre, hogy megállíthatatlanul pörög a dobok diktálta ritmusra. S valóban: jól fel kell kötnie a vonatkozó ruhaneműt annak, aki követni akarja pl. a Que te pasa co–o mind szédületesebb iramát. A lemez szexepiljét kétségtelenül fokozza az érzelemteli spanyol nyelvű vokál - hangsúlyos kivétel a magyar nyelven előadott, látszólag horgász tárgyú Korán van.

*

Máshonnan közelít és máshová is jut el DJ Bootsie - mégis közös e két lemezben a kompozíciók finom, mondhatni rafinált felépítése, a zenei hatások sokfélesége és az egyaránt megkapó végeredmény. A lemezjátszista/producer DJ Bootsie-t jól ismerheti a közönség (előbb az Árral szemben hiphopformáció, majd a Zagar tagjaként), most egy egész estés hanghordozóval is bemutatkozik - a Silent Partner igazi, finoman felépített downtempoalbum, tele olyan számokkal, melyek egyenesen film alá kívánkoznak. A hangzást a jó kis hiphop alapokon tovagördülő, oldschool soul-, "krimidzsessz"-motívumok (továbbá hatásos vonós hangminták) mellett Schrank Doma finom gitárjátéka határozza meg - a hiphopiskola hatása pedig Bootsie szkreccsein és az alkalmankénti rapbetétekben (Vuluke Khall) érhető tetten. Találunk itt egészen meglepő, s egyben megragadó darabokat is, mint a Horseriders Towards The Abyss (eredetileg még Lovasok a szakadék felé), mely magyar népzenei motívumra épülő, rendkívül megkapó darab - korábban már szerepelt az Etchno című elektronika/népzene fúziós kompiláción s több neves nemzetközi válogatáslemezen (pl. Buddha Bar VII) is. S persze azt sem felejthetjük, hogy a lemez számos darabja (mint pl. a Tango Ronin) kifejezetten táncolni való item (egyébként meg persze igaz, hogy táncolni mindenre lehet, csupán hangulat és kedv kérdése az egész - de van, amire egyenesen kötelező). Két lemezről szóltunk a fentiekben: kétségtelenül más a hangulatuk, a tempójuk, de közös bennük, hogy jóval többet érdemelnek, mint hogy észrevétlen tűnjenek el a naponta ránk zúduló zeneáradatban.

Szerzői kiadás, 2005; UCMG/Ugar, 2005

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.