Középfölde, a legvidámabb barakk - Jordán Gyula-Tálas Barna: Kína a modernizáció útján a XIX-XX. században (könyv)

  • Bugyinszki György
  • 2005. szeptember 22.

Zene

Már önmagában az ötezer éves kultúra ténye is csodálatra és alázatra késztet bennünket (nem is beszélve a 2008-as pekingi olimpiáról), hát még ha hozzávesszük, hogy Kína - minden előrejelzés szerint - szűk két évtizeden belül a földgolyó legerősebb gazdasági hatalma lesz.

Már önmagában az ötezer éves kultúra ténye is csodálatra és alázatra késztet bennünket (nem is beszélve a 2008-as pekingi olimpiáról), hát még ha hozzávesszük, hogy Kína - minden előrejelzés szerint - szűk két évtizeden belül a földgolyó legerősebb gazdasági hatalma lesz. Rajongásunkat nehe-zíti, hogy a Kínai Népköztársaságban megközelítőleg egymilliárd ember él nyomorban (az 1,3 milliárdos összlakosságból, bár a keleti parton nyugati mérce szerint is jelentős a fényűzés), százmilliók analfabéták (ennek felszámolása a több ezer jeles kínai írásrendszert ismerve felettébb problémásnak tűnik), továbbá javában dúl a kommunizmus, amely természeténél fogva fittyet hány az emberi jogokra (noha a magántulajdonhoz való jog például már szerepel az alkotmányban).

E felemás sikertörténet rekonstrukciójára vállalkozik a hazai szerzőpáros imponálóan alapos és informatív, ugyanakkor kissé száraz és talán

túlontúl egy szempontú

kötete, mely leginkább a nagypolitikai folyamatokra és a gazdaságirányítás eszközrendszerére koncentrál. Eközben a kínai átlagpolgár hétköznapjairól, gondolkodásmódjáról (például a nyugati világhoz való viszonyáról) csak igen keveset tudunk meg, és az ellenkultúrákról sem sokkal többet. Az "alulnézet" feltűnő hiánya még akkor is zavaró, ha egyébként tisztában vagyunk a feladat embert próbáló nagysá-gával. Be kell érnünk tehát egy ke-véssé ember közeli Kína-olvasattal, egy afféle gazdaság- és politikatörténeti krónikával, ami viszont nagyban segít rendszerezni hézagos ismereteinket egy országról, amely kezdetektől fogva a világ közepeként értelmezi magát (erre utal Kína eredeti elnevezése is).

A túláradó nacionalizmust megalapozó kínai felsőbbrendűség-tudat a XIX. század közepe táján szerezte első sebeit, a nyugati tőkések beáramlásának kezdetekor. Mint az ilyenkor lenni szokott, az érzelmi válaszok spektruma az ájult csodálattól a kőkemény elutasításig terjedt. Logikusan szemlélve az ország történelmét, azt gondolhatnánk, hogy a Kínai Kommunista Párt '49-es hatalomra kerülése, vagyis az importált marxista tanok átvétele valóságos sokként hatott a nemzeti öntudatra - holott ennek éppen az ellenkezője történt. Merthogy Kína a marxizmust - miként a buddhizmust - a maga képére formálta, azaz "kínaiasította"; Mao Ce-tungnak valóságos vesszőparipája volt e gondolat. Agrártársadalom lévén munkásosztály alatt a parasztságot értette, a nacionalizmust pedig az új társadalmi rendszer alappillérének tette meg (ez napjaink Japán-ellenes akcióiban is tetten érhető), a tradíció és az újítás sajátos szintézisét hozva létre így. Aztán kezdődtek a gondok, mint minden tervgazdaságban. Mindezt Mao halála (1976) csak tetézte. Hiába indultak el a gazdasági reformok előbb '78-ban (ekkor a megújult politikai elitnek köszönhetően már a nyitás első jelei is tapasztalhatók voltak), majd '85-ben (amikor is a folyamat új lendületet kapott, jelentős eredményekkel), az egyre mélyülő válságra '89-ben már megszorításokkal voltak kénytelenek válaszolni. Érthető módon a társadalmi elégedetlenség egyre nőtt, a diktatúraellenes hangok erősödtek; független diákszervezet alakult, amely rendszerváltó ke-rekasztal összehívását követelte. Minthogy Li Peng kormányfő elzárkózott a tárgyalásoktól, '89 március 13-án ezer diák éhségsztrájkba kezdett a pekingi Tienanmen téren, szimpátiatüntetők tízezreinek társaságában. A tömeget - mint ismeretes - végül katonák zavarták szét. A vérengzésben hivatalosan senki sem halt meg, valójában azonban minimum százak estek áldozatául az akciónak. A Nyugat tétlenül nézte végig "Kína '56-ját", mert egyrészt a kelet-európai történésekkel volt elfoglalva, másrészt nem szívesen akasztotta volna össze a bajszát egy egymilliárdos piacot jelentő nemzet vezetőivel. A 90-es években Kína sokat ellesett a "kis tigrisek" modernizációs sikereiből, '92-től pedig már a szocialista piacgazdaság kiépítését jelölték meg hivatalos célként. Az eredmények önmagukért beszélnek; az elmúlt két évtizedben Kína gazdasági teljesítménye átlagosan évi 10 százalékkal nőtt, új lendületet vett a városiasodás, dinamikusan fejlődnek külkapcsolataik (az Egyesült Államok emberjogi érzékenysége például csak a profitérdekekig tart), gazdaságuk egyre inkább liberalizálódik, technológiáik pedig mind fejlettebbé válnak.

A Jordán-Tálas szerzőpáros tehát egy nyugtalanító történetet mesél el egy önkényuralmi rendszer vitathatatlan gazdasági sikereiről, amelyek egy levert forradalom után csak még látványosabbá váltak. Éppen ezért a Kína-sztori tanulságainak levonásakor nincsen könnyű dolguk. Végül az egyetlen vállalható módon zárják könyvüket; tárgyilagosan sorra veszik a gazdasági elérményeket, majd ugyanilyen objektivitással szólnak a gondokról: a tömeges iskolázatlanságról, a területi kettészakadtságról,

az óriási munkanélküliségről,

a kimagasló mértékű környezetkárosításról, a politikai pluralizmus hiányáról és az emberi jogok rendszerszintű negligálásáról. A közfelfogás szerint a kínai gazdaság fokozatos liberalizálódása előbb-utóbb szükségszerűen magával hozza majd a politikai rendszer átalakulását, az ország demokratizálódását is - e már-már közhelyszámba menő véleményt láthatóan a szerzők is vallják. Ha viszont nem így történik (ezt az eshetőséget nem tárgyalják), akkor hozzá kell szoknunk a gondolathoz, hogy egy antidemokratikus rezsim gazdaságirányítása is lehet versenyképes. Sőt, rövid időn belül talán már egy diktatúra lesz a világ első számú gazdasági hatalma. E színvonalas könyv jó apropót nyújt ahhoz is, hogy az ebből fakadó kérdéseken gondolkodni kezdjünk.

Napvilág Kiadó, 2005, 459 oldal, 3900 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.