lemez - LANG LANG - LIVE IN VIENNA

  • - csont -
  • 2010. szeptember 30.

Zene

Bécsben lakva a pesti fellépése után volt alkalmam "hazájában" is látni a város új kedvencét, és első benyomásaim csak erősödtek: felületes, látszólag briliáns technikájú (valójában még e téren is inkább szélhámos) pianista, aki számomra felfoghatatlan okokból lett az állítólag igényes osztrák publikum liblingje. Most a Musikvereinsaalban adott koncertjeiből válogattak, és a helyzet változatlan.
Bécsben lakva a pesti fellépése után volt alkalmam "hazájában" is látni a város új kedvencét, és elsõ benyomásaim csak erõsödtek: felületes, látszólag briliáns technikájú (valójában még e téren is inkább szélhámos) pianista, aki számomra felfoghatatlan okokból lett az állítólag igényes osztrák publikum liblingje. Most a Musikvereinsaalban adott koncertjeibõl válogattak, és a helyzet változatlan. Beethoven korai szonátáját (C-dúr, op.2.) comme il faut játssza (tõle szokatlanul kevés romantikus elájulással), de - többek közt - éppen ettõl érdektelen az egész. Az Appassionatában (op. 57.) a mai fenomenális utótechnika a melléütéseket (ami ebben a darabban amúgy nem szégyen) képes ugyan kiiktatni, de nem az egybemosott futamokat, maszatokat, a szétkenés alapérzületét.

A második CD-n jön a posztromantikus, giccses hangulatzene, a muzikális miliõrajz - vitán felül Lang Lang legjobb része. Isaac Albéniz Debussyt alulról nyaló sorozatának (Iberia) elsõ kötetét a maga ihlettségének megfelelõen adja elõ, bizonyítva mindezzel, hogy a kínai zongorista valódi szellemi lakhelye Las Vegas, nem Wien, pardon, Vienna. Prokofjevet (7. szonáta) hagyjuk, õ Sztálin (és sajnos Sz. Richter) tévedése volt. Viszont Chopin sokkal mélyebb szerzõ annál, semhogy felüljünk Lang Lang generálszaftos akkordmeneteinek, padlóig nyomott pedáljának, önkényes rubátóinak. A komolyan depressziós lengyel itt egy romantikus szappanoperett fõhõseként lép elénk: "Maradjanak velem a reklám után is!" A nagy Asz-dúr polonéz a lemez csúcsa, a bécsi közönség ide nyilván a Radetzky-Marsch szerzõjét vizionálta - voltaképpen helyesen.

Sony Classical, 2 CD, 2010

**

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.