rés a présen

„Liszt DNS”

  • rés a présen
  • 2023. július 19.

Zene

Balázs János zongoraművész

rés a présen: A Cziffra György Fesztivál művészeti vezetője és az augusztus 11-én induló Zempléni Fesztivál egyik szereplője is. Hogyan keveredik egy komolyzenész a hazai fesztiválvilág közepébe?

Balázs János: A világtendenciákat nézve egyre több aktív művésznek van saját fesztiválja. A pályánk szerves részévé válik, hogy tágítsuk a határainkat, és kitekintsünk más stílusok felé, miközben felkutatjuk a fiatal tehetségeket. Cziffra Györgyhöz van egy erős személyes kötődésem is, miatta lettem zongoraművész. A családomban mindenki zenész, de egyedül én lettem komolyzenész, és erre az ő felvételeinek hallgatása inspirált. Nem csak a zenészi pályája, de az élettörténete is nagy hatással volt rám. Az ötvenes években, amikor bárokban tudott csak zenélni, a nagyapám együtt játszott vele. Miután ’56-ban elhagyta az országot, elfelejtették, a halála után is várni kellett még arra, hogy újra felfedezzék a művészetét. Legtöbben az internetnek köszönhetően tudták meg – ahol elérhetők a felvételei –, hogy a 20. század legnagyobb volumenű zongoristája volt. A Cziffra Fesztivál 2016-ban indult pár koncerttel, és hatalmas siker lett, aztán 2020-ban születésének a 100. évfordulójára nemzetközivé vált a rendezvény. Az interpretálás szabadságát hirdetjük a komolyzenében, mely felfogás egyébként Liszt Ferenctől ered.

rap: Mi a kapocs a Zempléni Fesztiválhoz?

BJ: Hollerung Gábor, aki összefogja a fesztivált. Sokat dolgoztam együtt a zenekarával, több lemezt is csináltunk közösen. Kevés olyan fesztivál van a világban, mint a zempléni.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.