mi a kotta?

Nem kormányoz

  • mi a kotta
  • 2023. július 19.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2023/29. hétre

„A Polgári engedetlenségről szóló esszéje elején Thoreau az alábbiakat idézi: »Az a legjobb kormányzat, amelyik egyáltalán nem kormányoz.« Majd hozzáteszi: »És ha az emberek felkészültek lesznek rá, az lesz majd az ő kormányuk.« Sok zenész készen van már. Számos zenei példánk van a gyakorlati anarchiáról. A zene meghatározatlan szólamokból áll, amelyek egymáshoz való viszonya nincs rögzítve (nincsen partitúrája). Zene, notáció nélkül. A próbáinkon nincsen karmester. (…) A zenészek kormányzat nélkül is boldogulnak. Mint az érett gyümölcsök (s ezzel a Thoreau írásának végén lévő metaforára utalnék), melyek lehullanak a fáról.”

Így írt John Cage az általa elképzelt, ideális zenélési módról A csend című könyvében. Nagyon ritkán valósul meg valami ilyesmi – a Fesztivál Akadémia koncertjén azonban belekóstolhatunk a cage-i esztétikába, hiszen az otthon talált, tetszőlegesen válogatott tárgyakra „írott” Living Room Music is elhangzik. Aztán ismerősebb repertoár felé lépünk – Arenszkij-vonósnégyes, Brahms és Dvořák –, de ritkaság gyanánt, Kelemen Barnabás és Kokas Katalin kurátori munkájának hála Ligeti és Leclair művei is felcsendülnek (Zeneakadémia, július 21., hét óra). A gazdag felhozatalt kínáló fesztiválról hadd ajánljuk még a Bartók-napot, az egész napos program végén pedig a Pannon Filharmonikusok koncertjét, amelyen négy versenymű is elhangzik Vilde Frang, Kelemen Barnabás, Maxim Rysanov és Sunwook Kim előadásában (Zeneakadémia, július 22., hét óra). Másnap, immár a zárókoncerten Szalóki Ágnessel, a Parno Graszttal és a Söndörgővel búcsúznak a fesztiválcsinálók. A pontot azonban Brahms h-moll klarinétötösével teszik ki a végére (Zeneakadémia, július 23., hét óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.