mi a kotta?

Merről jön a vonatunk?

  • mi a kotta
  • 2017. november 5.

Zene

„A tegnapi koncert semmiképpen sem növelte a Beethoven úr zeneszerzői tehetsége iránti lelkesedést. Razumovszkij, Appony[i] és Kraft urak, akik szinte istenítik ezt a komponistát, a kisebbséghez tartoznak, a zeneértők többsége viszont nem kíváncsi Beethoven zenéjére.” 1814 végén így írt egy magát nyilván ugyancsak zeneértőnek ítélő bécsi titkosrendőr, és annyiban – dacára a dacárandóknak – talán mégis lehetett valami kis igazság e kijelentésben, hogy Beethoven ekkor tájt írt jó néhány olyan művet, amelyekre utóbb aztán valóban nemigen volt büszke. Igaz, ezek éppenséggel a közönségsikert elérő vagy épp eleve populárisnak szánt művei voltak, amelyeket az 1815-ös bécsi kongresszus előtt, alatt és után az elismerésre és a pénztárkönyvre is tekintettel komponált meg a mester. Ekkoriban keletkezett, azonban más, kísérletezőbb úton járt a goethei alapú Szélcsend és szerencsés utazás, mely kantáta egy másik, szintén erősen tapogatózó jellegű

Beethoven-kompozícióval, a Karfantáziával, valamint a VI. „Pastorale” szimfóniával közös koncerten szólal majd meg: Vásáry Tamás vezényletével, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara előadásában (Zeneakadémia, október 11., fél nyolc).

„Semmit sem csinálok hátsó szándékkal, manipulációs akarattal. Az a fajta mesterember vagyok, aki annak örvend, ha egyféle módon ki tudja magából írni a hangokat. […] Nagyon sok idősebb barátom megrótt már amiatt, hogy múltbeli zenei idiómákat használok, és hogy nem vagyok kortárs zeneszerző. Pedig az vagyok, de még mennyire! Azt pedig, hogy az új melyik ajtón jön be, senki sem tudja előre. Ha idegen állomáson állunk, hajlamosak vagyunk fixírozni egy irányt, hogy onnan jön majd a vonatunk, és meglepődünk, amikor a másik irányból érkezik.” Több mint másfél évtizede éppen a mi lapunknak nyilatkozott ily meggondolkodtatóan az idén 70 esztendős Orbán György, akit életének e kerek évfordulóján koncert köszönt majd a Zeneakadémián. A sokszereplős és gazdag programú ünnepi hangverseny reprezentatív mintát kínál számunkra ebből a befogadható, sőt mi több – szerethető zeneszerzői életműből, és felhangzik majd az Albumlapok Razumovszkij grófnak című zenekari darab is: csak hogy újra szerepeljen ezeken a hasábokon a fentebb már említett, hajdan tartósan Bécsben rezideáló és valóban Beethoven-rajongó orosz arisztokrata neve (október 7., fél nyolc).

Az elkövetkező napok egy fiatalabb kortárs zeneszerző számára is különös fontossággal bírnak majd, hiszen a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál eseménysorozata most hozza elénk a nemcsak karmesterként tevékeny Vajda Gergely Georgia Bottoms című vígoperájának magyarországi bemutatóját (Zeneakadémia, Solti Terem, október 8., hét óra). Az Egyesült Államok egy képzeletbeli, mindazonáltal nagyon is valóságos déli városkájában, Six Pointsban játszódó opera rendezője Almási-Tóth András lesz, a címszerepet pedig Eötvös Péter Paradise reloadedjének Évája, a fiatal szoprán, az ugyancsak az amerikai Délről érkező Rebecca Nelsen (képünkön) énekli majd.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.