Többnyire elkábít - Monster Magnet: Last Patrol

  • Soós Tamás
  • 2013. november 12.

Zene

Dave Wyndorf mindig a saját ritmusára hajtotta magát. Akkor is, amikor a 90-es évek hajnalán a stoner rock hawkwindesen lebegős párlatát főzte ki, vagy a dekád derekán, mikor a grunge-hullám közepén fanyar, de slágeres hard/stoner rockjával verte be a mainstream kapuját, vagy most, mikor merengős pszichedéliában ázó space noirral váltja a 00-s évek egyenes vonalú, enyhe fűszaggal kísért rockzenéjét.

Habár az "űrnoir" csupán Wyndorf agyszüleménye, plasztikusan rajzolja körül az anyagot: a Spine Of God bódult, sokperces gitártripjeinek árnyékában settenkedő címadót és a Napba utazós End Of Timest (space), illetve a Wyndorf pszichéjébe lefúró, komorra hangolt és elmélázó dalokat (noir).

false

A Last Patrol így nem is annyira a Spine Of God szándékoltan mocskos torzulásait, inkább a Dopes To Infinity második felének nyugodtabb hangvételét ágyazza letisztult zenei közegbe és torzításszegény hangképbe. Dave is finomabban, kifejezőbben énekel, témáit mintha csak egy Nick Cave-vel folytatott szeszelés közben írta volna. Ez a délvidéki melankóliára emlékeztető hangütés pedig tökéletesen rímel a blues ismétlődő szerkezeteit a space/stoner rock nyelvére átültető, egy-egy témát körüljáró, de alapvetően ugyanazt az egy csontot rágó dalszerkesztéssel. Néha üresen jár, de többnyire elkábít a Last Patrol, amelyről sokat mond, hogy legütősebb száma nem egy varacskos rocksláger, hanem a skót énekes-dalszerzőtől, Donovantól kölcsönkért, közel-keleti dallamokat húsos riffekbe csomagoló Three Kingfishers.

Napalm Records, 2013

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.