mi a kotta?

Rabul ejt

  • mi a kotta
  • 2023. június 21.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2023/25. hétre

„Nemrégiben Bécsben jártam, ahol kellemes napokat töltöttem Dr. Brahms társaságában, aki éppen azelőtt érkezett vissza Wiesbadenből. Bizonyára tudja, hogy mennyire tartózkodó még a legkedvesebb barátai és muzsikuskollégái társaságában is, hozzám mégis közvetlen volt. A kérésemre, hogy hadd halljak valamit az új szimfóniájából, rögtön előjátszotta az első és az utolsó tételt. Túlzás nélkül mondom, hogy a darab felülmúlja az első két szimfóniát; ha mást nem, nagyságában, elgondolásaiban és – egészen biztosan – szépségében. Micsoda fenséges dallamokra bukkan benne az ember!”

Így lelkendezett Antonín Dvořák egy 1883 októberében, a kiadójának írt levélben. A bemutatója óta töretlenül népszerű III. szimfóniát, amelynek harmadik tételét filmekben és pop­feldolgozásokban is viszonthallottuk, ezúttal a MÁV Zenekar tűzi műsorra. Az együttest az egykori primáriusból lett vitális karmester, Takács-Nagy Gábor vezényli, a hangverseny első részében pedig Várjon Dénes szólójával csendül fel Brahms borongósabb I. zongoraversenye, a d-moll (Zeneakadémia, június 23., hét óra).

Ezen a pénteken a Danubia Zenekar nyitja meg az Óbudai Nyár Fesztivált, és a könnyebb műfajtól nem megijedve az elmúlt százötven év dalaiból és népszerű dallamaiból válogat Erkel Ferenctől az LGT-ig. Hámori Máté karmester Tóth Verát és a Máltai Szimfónia Program tehetséges fiataljait hívta maga mellé (Óbuda, Fő tér, június 23., hat óra). Az együttes szombaton és szerdán vidéken „turnézik”, kottatartójukon Schubert Befejezetlen és Mozart Jupiter-szimfóniájával (Szeged, Dómkert, június 24., hét óra; Pécs, Püspöki palota, június 28., hét óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.