mi a kotta?

Tragikus múzsák

  • mi a kotta
  • 2022. november 30.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2022/48. hétre

„Mostanra azonban a tragikus múzsa valóban hatalma alá vonta az operát. Mozart ezt még a metastasiói opera seria álarcában ismerte: ridegnek és száraznak – mint a Titusz kegyelme. Igaz orcája csak fokozatosan tárulkozik fel előttünk: Beethoven sem pillantotta még meg, ezért járta tovább »a saját útját«. Talán bátran kijelenthetem, hogy a tragédia megragadása és a dráma megvalósítása terén teljes komolysággal egészen új szükségszerűségek léptek fel a zene szempontjából, amelyek követelményeiről pontos számadást kell adnunk” – írta Richard Wagner 1879-ben, életművének java részével háta mögött, hogy aztán pár oldallal később beérettnek nevezze a saját újításait az operaműfajban: „Úgy tűnik, hogy a közönség igen nagy részének drámai zenémnek már több, sőt szinte minden olyan eleme teljességgel természetesnek tűnik, amitől a »professzoraink« még jajveszékelnek” (Fejérvári Boldizsár fordítása). A szerző zeneeszménye a világhírű Wagner-szoprán, Nina Stemme áriaestjén, az életmű keresztmetszetével is körvonalazódik majd: az Opera zenekara a Tannhäuser 1845-ben komponált nyitányával kezd, a műsort pedig Az istenek alkonya bombasztikus fináléja zárja majd. A karmester az ugyancsak specialistának nevezhető Markus Stenz (Müpa, december 7., fél nyolc).

A héten nemcsak a bayreuthi géniusz, hanem Schubert rajongói is örülhetnek. A Concerto Budapest egész napos programot – két koncertet – szentel a bécsi mester műveinek: Pisztrángötös, Befejezetlen szimfónia, Arpeggione, Rémkirály, a műsor koronáját pedig a „Nagy” C-dúr szimfónia jelenti (Zeneakadémia, december 3., három óra és fél nyolc). A Liszt Ferenc Kamarazenekar egy ritkaságnak számító Hartmann-művel és Beethoven Hegedűversenyével készül, vendégszólistájuk a holland Liza Ferschtman (Zeneakadémia, december 4., fél nyolc). Kedden Vásáry Tamás vezényletével Schubert-szimfóniákat játszik a Rádiózenekar is: a híres nyolcadik mellett a negyediket, amelyet, noha minden tragikumot nélkülöz, Tragikusnak nevezett a mindössze tizenkilenc éves szerző (Zeneakadémia, december 6., fél nyolc). Takács-Nagy Gábor pedig Schubert V. szimfóniája mellett Beethoven másodikját és Schumann Csellóversenyét vezényli ugyanitt, a Zeneakadémia hallgatóiból álló zenekar élén. Utóbbiban a 74 éves Perényi Miklós lesz a partnere (december 7., fél nyolc). A Nemzeti Filharmonikusok is elővesz két jól ismert klasszikust: Dvořák Újvilág szimfóniáját Krzysz­tof Urbański vezényli, Chopin f-moll zongoraversenyének szólistája pedig Ingrid Fliter, egykori Kocsis-mentorált lesz (Müpa, december 8., fél nyolc).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

47 hektár „le nem nyúlt” Balaton-part a tét

  • narancs.hu

Ekkora „szabad préda” már nincs több a tó körül, ennek vagyunk mi az útjában – mondja interjúnkban Bukovszki András, az Aligai Fürdőegyesület elnöke. A Club Aliga NER-es beruházójával szemben álló civil szervezet elnöke azt ígéri, a végsőkig harcolni fognak a település mindenki számára használható Balaton-partjáért.