mi a kotta?

Túl a nyúlon

  • mi a kotta
  • 2023. április 5.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2023/14. hétre

„Atyáim és tanítóim, bocsássátok meg mostani könnyeimet – mert mintha újra feltámadna előttem az egész gyermekkorom, úgy lélegzem most, mint akkor, nyolcéves, gyermeki mellemmel lélegeztem, és ugyanolyan ámulatot és zavart és örömet érzek, mint akkor. Mennyire megragadták akkor a képzeletemet a tevék és a sátán, aki így beszél az Istennel, és az Isten, aki odaadta szolgáját, hogy tönkretegyék, és a szolgája, aki így kiáltott fel: »Áldott legyen a te neved, még ha büntetsz is engem« – utána pedig a halkan, édesen zengő templomi ének: »Hallgattassék meg az én imádságom«, és megint tömjén a pap füstölőjéből, és térden állva elmondott ima!”

Így emlékszik vissza Zoszima atya Dosztojevszkij nagyregényében, A Karamazov testvérekben, mit jelentett neki gyerekkorában a Jób könyve. Három zeneszerző, Dargay Marcell, Dinyés Dániel és Futó Balázs oratóriumot írtak az istenfélő, bűngyűlölő férfiú történetéből. Ritka az ilyen zeneszerzői kollaboráció, ennek éppenséggel akadémista korukban köttetett barátságuk ágyazott meg. Hogy miként hangzik Dosztojevszkij kedvenc bibliai irata a feldolgozásukban, az kiderül nagypénteken az UMZE koncertjén, amelyet Vajda Gergely vezényel (Magyar Zene Háza, április 7., fél nyolc). Ugyancsak szakrális alkotás, a Bach-kortárs Gottfried Heinrich Stölzel Jézus a jó pásztor… című oratóriuma hangzik el Vashegyi György, az Orfeo Zenekar és a Purcell Kórus koncertjén. A mű egy berlini könyvtárból került elő kéziratos formában, zenei újrafelfedezésében Gyöngyösi Levente érdemei elévülhetetlenek (Pesti Vigadó, április 7., fél nyolc). A nyúlon túlnyúlva, a világibb ízlésű hallgatóknak is van ajánlatunk, mégpedig két zongorista – Farkas Gábor, Jeffrey Cohen – és a hegedűs Lucie Robert estje, amelyen két Brahms-szonáta és Schubert négykezes fantáziája hangzik el, a művek közös nevezője mindig a zongorista (Régi Zeneakadémia, április 7., hét óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.