Coltrane nyomában

Ürügy vagy hitvallás?

Zene

A jazzlegenda halálának 50. évfordulója alkalmából egy dokumentumfilm-bemutató mellett három emlékkoncertet is rendeztek Budapesten. A viszonyulás John Coltrane-hez nemcsak tiszteletadás, hanem jó alap is a kortárs művészi pozíció meghatározásához.

Ha élne, 91 volna, de már régóta jazztörténeti és -előadási tananyag, szenvedélyes viszonyulást előhívó legenda, a műfaj egyik csúcsa. Rajongók között csak az lehet kérdés, hogy a legmagasabb csúcsa-e. Attól kezdve, hogy végleg leszokott a szerekről, sosem állt meg művészi és szellemi-erkölcsi előretörésében, Wayne Shorter szavával: missziójában. Mindig többet akart, mindig tudott meglepetést okozni, és Ornette Colemanhez hasonló módon minden földhözragadtságától eloldozta a jazzt.

Felemelkedése volt a fő narratívája annak az egész estés dokumentfilmnek, amelyet az évfordulóra készített John Scheinfeld, aki korábban egy Lennon-filmmel vétette észre magát. Hagyományos szerkezetben tálalja mondandóját, a nyitány után lineárisan követi az életrajzot, amely a kezdeti kanyarok után valóban kardinális, kár volna ezt holmi formabontásért félredobni. Az összekötő anyagot, Coltrane vallomásos szövegeit Denzel Washington hangja kelti életre. Scheinfeld felkészült és körültekintő, a megszólaló családtagok, zenésztársak, szakemberek érdemben tesznek hozzá a képhez, a beavatottaknak is tudnak újat mondani, de meg tudják ragadni a jazzszel ismerkedők érdeklődését is. A Coltrane-katarzist is felidézni képes film legnagyobb erénye, hogy sokféle arcát egységben tudja megmutatni, holott óriási apparátust mozgat. Ízlés kérdése, de én azért több megszólalást vártam volna fiától, Ravi Coltrane-től és például
Wayne Shortertől, viszont kevesebbet Bill Clintontól és Wynton Marsalistól.

A filmet Magyarországon a legenda születésnapjának alkalmából rendezett egyszeri vetítésen láthattuk. Az eseményre a magyar szabad zenei színtér Talentométer-díjas zenekarát, a The Best Bad Tripet hívták meg, vendégként Szelevényi Ákos is szólózott velük néhányat. A huszonévesek kvintettje a kései Colt­rane-ből indul ki, ahogy Szelevényi is a
(neo)avantgárd ismert alakja. Odaadásuk és szerénységük példaadó: „Nehéz lesz ezután zenélni” – bocsátotta előre a film hatása alatt álló Kapusi Viktor szaxofonos. A TBBT őszinte, mai zenét játszik, üdítően távol a nálunk is bevett jazzoktatási konvencióktól. Nyilatkozataik szerint Coltrane-en kívül számtalan más zenei hatás érte őket, ezekre reflektálnak, valahogy mégis egybekovácsolva magukat ebből a sokféle anyagból. Szerencsés generáció, mert példaképükhöz és másokhoz képest hamarabb valósíthatják meg lehetőségeiket, és jó úton indultak el.

Az önmegvalósítás dominált a másik Coltrane-emlékkoncerten is, amelyet az Orbán György vezette, picivel idősebb, élvonalbeli magyar jazzisták celebráltak az Opus Jazz Clubban. Orbán, aki Szakcsi meg az East Gypsy Band, a Rozsnyói Péter Trió és Kovács Linda bőgőse, Coltrane Legacy néven első saját zenekarát alapította meg – nyilván a Syrius Legacy nyomán, amely talán az utóbbi évek talán legsikeresebb hazai projektje. Úgy tűnt, a kiváló muzsikusok a magával ragadó koncert közben is kihagytak bizonyos lehetőségeket, mintha nem definiálták volna kellőképpen a viszonyukat Coltrane-hez. Noha a műsorfüzetből (amelybe becsúszott Coltrane-ről egy tévedés is) kiderült valami, de a fellépésen, a zenekari tagok bemutatásán kívül Orbán nem mondott semmit. A koncert az 1961-ben, Eric Dolphyval együtt rögzített Brasiliával indult, és ennek a korszaknak táján maradt, de kicsit el is kalandozott. Altszaxofonon Soso Lakatos Sándor játszott, tenoron Molnár Sándor, amiből a Dolphy–Coltrane-páros megidézésére lehetett következtetni, bár ez nem volt teljesen kibontva. A folytatásban főleg az Impulse cégnél zajlott stúdiófelvételek („minden idők legnagyobb jazzkvartettje”) kevésbé ismert számai közül játszottak: Molnár soundja telt, pompás, a két Sándor a ritmusszekcióval együtt rendesen odatette magát, de közben úgy tűnt, Oláh Krisztián (zongora) olykor érdeklődését vesztette. A Coltrane Legacy nagy tüzet gyújtott, csak nem mindig tudott irányítani, így szinte végig a katarzis kapujában éreztem magamat.

Kevesebbet markolt, de többet fogott a Modern Art Orchestra „Coltrane-kommandója” – az alkalmi szextett találó megnevezése a művészeti vezető, Bacsó Kristóf tenoros száján csúszott ki. Ők pár nappal később szintén az Opusban a Blue Train című 1957-es sorlemezt adták elő. Hősünknek ez az egyetlen Blue Note lemeze, amelyet később „hard bop” címkével is átragasztottak a még több eladás reményében. Furcsa jazztörténeti stílus ez, van is, meg nincs is, de baromi jól szól, főleg Coltrane-től, aki a (Miles Davistől is eltávolodó) nagy ugrásra készült, ekkor lett önbizalma, és a hangjára is ekkor talált rá, hiszen itt fordult elő elsőként, hogy majdnem minden számnak ő volt a szerzője. Az LP eredeti sorrendben lejátszása jazziskolás rutinfeladatnak tűnik. A szextett két klassz fiatallal (Soós Márton, Csízi László) kiegészülve többdiplomás akadémiai és konzervatóriumi tanárokból áll (Bacsó mellett Bacsa Zoltán, Korb Attila, Cseke Gábor), de akkor mit akarnak? Jól eljátszani – mondhatjuk, mert ilyen megunhatatlan, fogyasztható, mégis már eléggé coltrane-es, klasszikus anyagot élvezet megszólaltatni és meghallgatni. Az igazán makulátlan előadás, a teljes szívvel és koncentrációval felvázolt, pazar improvizációk nagy sikert arattak. A második részben kicsit elengedettebb kéztartással adott, kiegészítésnek választott számok nyomán – mint például a Mr P.C. – már-már otthonossá válhatott a közönség számára is a Coltrane-univerzumnak ez a könnyen bejárható szegmense. Bacsóék tudatossága méltóan szolgálta Coltrane kultuszát, de a két másik zenekar is illő tisztelettel adózott példaképének.

Coltrane Legacy, Opus Jazz Club, szeptember 20.; Chasing Trane. The John Coltrane Documentary, 2017. (forgalmazza: BUDOKU), utána: The Best Bad Trip, vendég: Szelevényi Ákos. Uránia Nemzeti Filmszínház, szeptember 22.; Modern Art Orchestra, Opus Jazz Club, szeptember 28.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.