Interjú

„Vigaszt találtak a vesztesek”

Bródy János dalszerző, előadóművész

Zene

Kilenc éve arról beszélt, hogy utolsó lemezét készítette el, azóta kettő is megjelent, a legutóbbi Gáz van, babám! címmel idén ősszel. Előtte a Demeter-látogatás miatt, pár hete pedig azért került címlapokra, mert Szörényi Levente kirohanást intézett ellene. Noha az utóbbit továbbra sem kívánja kommentálni, volt néhány megjegyzése a tárgyban. Ahogy Demeter Szilárdról is.

 

Magyar Narancs: Amikor 2011-ben megjelent az új lemezed, azt mondtad: „Összegzése és egyúttal utolsó ilyen terjedelmű megnyilvánulása a munkásságomnak.” Lassan tíz év telt el azóta, de aktívabb vagy, mint a lemez megjelenése előtt. Mi ennek az oka?

Bródy János: Valószínűleg Az Illés szekerén album fogadtatása. Az Év lemeze lett és a közönség is várakozáson felül jelezte örömét az azon szereplő dalok hallatán. Az Ezek ugyanazok című dal – annak ellenére, hogy a rádiók nem játszották –, milliós hallgatottságot/nézettséget ért el, a „Lesz még egyszer szép a világ, lesz még Magyar Köztársaság” refrénre minden koncerten megemelkedett a hangulat. Kezdtek úgy tekinteni rám, mint az utolsó mohikánra a rockzene táborából, aki még ellenáll a sápadtarcúak rendszerének. A Fidesz csak a parlamentben nyerte meg a mandátumok kétharmadát, a koncertek közönségének a felét sem, és az én dalaimban vigaszt találtak a vesztesek. Úgy éreztem, az a dolgom, mint az István, a királyban a Regős szerepében, hogy megemlékezzem az áldozatokról. Felemelő hangulatú koncertek voltak, különösen az Arénában a 70. születésnapomon. Ilyen körülmények között nem is gondolhattam a visszavonulásra, körülöttem mindenki biztatott, lelkesített, és a depressziómra is az tűnt a legjobb gyógyszernek, ha dolgozom és újabb dalokat írok.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.