Interjú

„Kockázat nélkül nincs Beethoven”

Csalog Gábor és Várjon Dénes zongoraművészek

Zene

Ezúttal két nagyszerű zongoristát kérdeztünk Beethoven műveiről, játékáról, kompozícióinak belső világáról, hogy közelebb jussunk a mai Beethoven-képhez.

Magyar Narancs: Hogyan helyeznétek el a szóló zongoraműveket az életmű egészében?

Csalog Gábor: Lehet, hogy nem is a zongora a lényeg? Forradalmasította azt is, de egyéb műfajokban és hangszereken éppúgy forradalmat csinált.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.