A szerk.

Guszev kapitány a Tiszát ugratja

A szerk.

Hétvégi pártkongresszusán a Tisza – nem kis felhajtás mellett – bemutatta egynémely újsütetű szakértőjét, úgymint Ruszin-Szendi Romuluszt, Kulcsár Krisztiánt és Bódis Krisztát.

Ám az igazi csinnadratta csak eztán következett, a volt vezérkari főnöktől sokan eldobták a hajukat. Persze, ha a legalább valamennyire komolyan is vehető entitásokat tekintjük, akkor már rövidebb a felszólalók listája, egészen rövid. S ezen olyan is szerepel, akit alanyi jogon veszünk komolyan, s olyan is, akit kénytelenek vagyunk komolyan venni, akármit gondolunk is felőle, hiszen a kormány tagja, történetesen hadügyminiszter vagy egyéb funkci. Épp ezért érdemes előbb Hadházy Ákos kifogásait áttekinteni.

Hadházy azt mondja Ruszin-Szendi Romuluszról, hogy oltári gáz a csávó, mert helyettes államtitkár volt az Orbán-kormányban, ráadásul annak a legsötétebb időszakában (innen is irigyeljük képviselő úr optimizmusát). S az ő vezérkari főnöksége idején zajlottak mindenféle obskúrus fegyvervásárlások, de még a legnagyobb politikai tisztogatást is levezényelte. Még kirúgása után is várta valamiféle szinekúra a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Igen, mindez így volt (bár nevezett egyetemen betöltött állásának jövője nem tűnik holmi díszmenetnek). Abból is látszik, hogy mindez valóban így volt, hogy Magyar Péter először azt mondta, még cáfolni sem érdemes ezen állítások egy részét, aztán mégis kiadott egy közel másfél órás beszélgetést pártjának új szakértőjével, amit az óvatlan szemlélő túlságosan is könnyen tekinthet magyarázkodásnak.

Eztán jönne az, hogy mit mondott Szalay-Bobrovniczky hadügyminiszter, s kivált mit mondott Németh Szilárd valahai hadügyi államtitkár. („Ne hívjon többet, Tivadar, én ejtettem Önt, ha még egyszer zaklatni merészel, szólok az uramnak, és rendőrt hívok” – vagy valami ilyesmit. S nyugi, a miniszter sem sokkal többet ennél, csak közel sem ennyire viccesen.) A kormánysajtó éles hördülése sem újdonság, be van készítve náluk az ilyen esetekben kötelező hang (a filmművészetben ezt Wilhelm screamnek hívják). Így tehát nincs is velük sok dolgunk – annál inkább Hadházy igazságával.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.